Maailm

Põrgutuli laastas Pariisi Jumalaema kiriku. President Macron lubas, et pühakoda taastatakse (66)

Aadu Hiietamm, 16. aprill 2019 15:20
PÕLENG: Suits ja leegid esmaspäeva õhtul Jumalaema kiriku kohal.Foto: SIPA/Scanpix
Pariisist tõi telekanalite otsepilt esmaspäeva õhtul üle maailma koju kätte kuulsa Jumalaema kiriku suurpõlengu. 400 tuletõrjujal kulus tulekahju kontrolli alla saamiseks üheksa tundi, kuid hoone sai tõsiselt kannatada. Sündmuskohal käinud Prantsusmaa president Emmanuel Macron andis lubaduse, et pühakoda ehitatakse uuesti üles. 

Suitsu märgati kiriku katusel kohaliku aja järgi 18.50 paiku  (Eesti aja järgi kell 19.50). Tõenäoliselt olid pööningul süttinud puidust talad. Tuli levis kiiresti ja juba varsti oli kiriku katus leekides. Pariisi kohale kerkis ka kõrge suitsusammas. Täielikult hävis tules 96 meetri kõrgune puidust harjatorn, mis kukkus kokku kell 19.53. (Eestis oli siis kell 20.50).  Kiriku katusest jäi alles umbes kolmandik.

MÕISTETAMATU: Pariislased ei suutnud mõista, kuidas nende linna sümbol põlema süttis.  Foto: SIPA/Scanpix

Pariisi tuletõrjeülema sõnul suutsid nad päästa hoone põhistruktuuri, sealhulgas kaks suurt torni, ja osa hoones olnud kunstiteostest. Õnneks keegi tulekahjus ei hukkunud. Üks tuletõrjuja sai vigastada. Esimese info põhjal olid tema vigastused rasked, kuid hiljem kinnitas tuletõrjeülem Jean-Claude Gallet, et tegemist on kergete vigastustega.  

ENNE JA PÄRAST PÕLENGUT: Vasakpoolne foto on tehtud 13. juunil 2017 ja parempoolne 16. aprillil 2019.  Foto: PA Pictures/Scanpix

Samal teemal

Tulekahju loeti lõplikult kustutatuks kella kümne paiku hommikul. Sadakond tuletõrjujat jäi kiriku juurde, et ära hoida võimalikke järelsüttimisi. 

Uurimisversioon: elektriseadmed 

Tulekahju põhjuste välja selgitamiseks moodustas Pariisi politsei 40liikmelise uurimiskomisjoni. Ajalehe Le Parisien andmetel on tõenäosem versioon, et tulekahju põhjustasid keevitustööd. Nimelt käisid katedraalis praegu kuni 2027. aastani  planeeritud renoveerimistööd, mille eelarve on 30 miljonit eurot. Seetõttu oli ka suur osa kirikust tellingutes. Hiljem aga teatati, et kiriku juures oli teadlikult välditud keevitustöid ning seetõttu võis tulekahju põhjustada mõni teine elektriga töötav tehniline seade. 

Tõsi, tulekahju puhkemise ajal ei olnud katedraalis enam ühtki töölist. Tuletõrjeekspert Serge Delhaye aga selgitas, et kiriku puidust pööning ja katus on osaliselt mädanenud ning säde võib jääda seal tundideks või isegi päevadeks märkamatult hõõguma.

Pärastlõunal teatati, et tuletõrjehäire käivitus esimest korda juba kell 18.20, kuid kontrollimisel loeti see valehäireks. Teist korda käivitus alarm kell 18.43 ja siis ka tulekahju avastati. 

Trump soovis näha kustutuslennukeid 

Jumalaema kiriku põlengut telepildi vahendusel näinud USA president Donald Trump arvas Twitteri vahendusel, et kustutustöödel tulnuks kasutada vett puistavaid kustutuslennukeid. Prantsuse tsiviilkaitse ütles Trumpi ideed kommenteerides, et lennukist allalastava veemassi jõud oleks võinud viia kogu kirikuhoone kokkuvarisemiseni.

Tuletõrjeekspert Serge Delhaye lisas, et erinevalt oma ameerika kolleegidest võitlevad prantsuse tuletõrjujad tulega seestpoolt ja mitte väljast. Nimelt lubab niisugune lähenemine paremini päästa kultuuriväärtusi. „Kui keskenduda ainult väljast kustutamisele, siis tekib oht, et leegid ja ja tulikuum gaas surutakse tagasi hoonesse, kus need kahjusid veelgi suurendavad,“  rõhutas Delhaye. 

 Kahjuks kulus tuletõrjujatel põleva kiriku juurde jõudmiseks ülemäära kaua aega: lausa 45 minutit, teatas Stern Online.  Süüdi on praeguse linnapea Anne Hidalgo ajal siiseviidud liikluspiirangud, mille tagajärjel valitsevad Pariisis pidevalt suured liiklusummikud. 

Macron: kirik taastatakse

Kustutustöid vaatamas käinud president Emmanuel Macron lubas, et Pariisi Jumalaema kirik taastatakse ning selle tarbeks korraldatakse üleriigiline kogumiskampaania.

TULEKAHJUKOHAL: Jumalaema kiriku kustutustöid vaatamas käinud Prantsusmaa president Emmanuel Macron (paremalt teine) lubas, et põlengus rängalt kannatada saanud pühakoda taastatakse. Foto: SIPA/Scanpix

Esialgu ei ole veel teada, kui palju selleks raha kulub, kuid kohe ulatasid abikäe kaks suurannetajat. Esmalt lubas luksuskaupadega äritsev François-Henri Pinault kiriku taastamiseks annetada 100 miljonit eurot. Tema järel teatas samuti luksuskaupadega äritsev Bernard Arnault, et annetab Jumalaema kiriku taastamiseks koguni 200 miljonit eurot, vahendab Spiegel Online.

Bernard Arnault kontrollib luksuskontserni LVMH, mis omab üle 70 kaubamärgi, nende seas on Louis Vuitton, Moët Chandon ja Bulgari. USA äriajakirja Forbes andmetel on  Bernard Arnault varanduse koguväärtus 91,3 miljardit USA dollarit (80,7 miljardit eurot). Sellega on ta rikkuselt neljas inimene maailmas ja esimene Euroopas.

Pariisi linnavalitsus lubas taastamistöödeks eraldada 50 miljonit eurot. Seega annavad ainuüksi kolm esimest  suurannetajat kokku 350 miljonit eurot ning rahapuuduse taha Jumalaema kiriku taastamine kindlasti ei jää.

Õhtul lisandus suurannetajate sekka kosmeetikafirma L'Oréal suuromaniku Françoise Bettencourt Meyersi perekond samuti 200 miljoni euroga ning sellega tõusis kogusumma juba 550 miljoni euroni.

 Appi oodatakse parimaid arhitekte ja käsitöölisi Prantsusmaalt ja võib-olla ka mujalt maailmast. 

Samal teemal

16.04.2019
Lauri Leesi: Jumalaema kiriku õnnetus on nii suur, seda saab võrrelda sellega, kui Tallinnas juhtuks midagi laululava või raekojaga
16.04.2019
Mart Kalm: „Imedest, mille tuli Notre-Dame’i katedraalis hävitas, on inimkond nüüd ilma.“
16.04.2019
BLOGI, FOTOD JA VIDEOD | Pariisi Jumalaema kiriku põleng: mida me seni teame ja mille kohta puudub info?
16.04.2019
VANDENÕUD: Pariisi Jumalaema kiriku põlengu taga olid terroristid