Maailm

JUMALAEMA KIRIK PARIISIS: Kuidas erinevad raamat ja film? (2)

Ohtuleht.ee, 16. aprill 2019 15:17
Filmi-Quasimodo saatus oli raamatuomast tükk maad rõõmsam.Foto: ©Buena Vista Pictures/Courtesy Everett Collection/ Vida Press
1831. aastal ilmus Victor Hugo surematu teos „Jumalaema kirik Pariisis“ tänu millele on äsjapõlenud kirik Euroopa kultuuriloos ilmselt igavesti sees. 1996. aastal andis oma filmiversiooni välja Disney, mis oli omal ajal väga populaarne. Mis neis erines?

Quasimodo:

Raamatus – Kurttumm, kes suhtles ainult märkide keeles. Oli ennast sulgenud Jumalaema kiriku kellatornidesse. Arusaadavalt ei usaldanud ta inimesi.

Filmis – Quasimodo on positiivse eluhoiakuga, kuid raske orvupõlvega tegelane, kes muuhulgas laulab. Quasimodo oli suhteliselt sõbralik tegelane.

Esmeralda:

Raamatus – 16-aastane Egiptuse päritolu naiivitar, kes kandis oma süütust kinnitavat kaelaehet. Esmeralda põhieesmärk oli leida kaua kadunud ema.

Filmis – oli Esmeralda täpselt keskmine Disney printsess – enesekindel, iseseisev ja tark noor naine.

Phoebus:

Raamatus – oli ta üks paras jobu, keda huvitas ainult Esmeralda süütus, ilu ja noorus. Phoebus oli reaalsuses seotud teise naisega ja hülgas lõpuks Esmeralda.

Filmis – tüüpiline Disney peategelane – printsilikult ilus, aus ja armastusväärne mees.

Claude Frollo

Raamat  - Quasimodo kasuisa, kes võttis ta esialgu heast südamest enda juurde, kuid seejärel kasutas teda ära ka kurjemate plaanide juures.

Film – üdini kuri tegelane, kes tappis Quasimodo ema ja hoiab Pariisi enda hirmuvalitsuse all.

Esmeralda ja Phoebuse suhe

Filmis – Phoebus armub, Esmeralda armub. Frollo tahab Phoebust tappa, Esmeralda päästab ta. Tegelased suudlevad ja võitlevad võidukas lahingus Frollo vastu.

Raamatus – Phoebus on esialgu Esmeraldast sisse võetud, kuid Frollo pussitab Phoebust keset kahe armastaja kohtingut. Frollo süüdistab seejärel Phoebuse tapmises Esmeraldat, kuid tegelikult elus olev Phoebus jääb peitu. Kui armuvalus Esmeralda hüüab Phoebuse nime, siis ta tabatakse ja puuakse üles.

Lõpp

Filmis – Frollo peab vastu astuma Quasimodole, Phoebusele ja Esmeraldale. Phoebus päästab Quasimodo kukkumisest, Frollo tapetakse ja rahvas võtab Quasimodo uue kangelasena vastu.

Raamatus – Esmeralda puuakse üles, Phoebus vaatab enda teise armastatuga tapmist pealt. Quasimodo näeb seda ja tapab Phoebuse, misjärel kaob ja sureb.

Samal teemal

16.04.2019
Kümme pühakoda maailmas, mis on langenud tulekahju ohvriks
16.04.2019
BLOGI, FOTOD JA VIDEOD | Pariisi Jumalaema kiriku põleng: mida me seni teame ja mille kohta puudub info?
16.04.2019
VANDENÕUD: Pariisi Jumalaema kiriku põlengu taga olid terroristid

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee