Maailm

VANDENÕUD: Pariisi Jumalaema kiriku põlengu taga olid terroristid (68)

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 16. aprill 2019 11:37
Esmaspäeval toimunud tulekahju Pariisi Jumalaema kirikus.Foto: AFP/Scanpix
Esmaspäeva õhtul süttis Pariisi Jumalaema kirik, kus vaid loetud tundidega hävis igavaeseks määratul hulgal ajalugu. Tulekahju ajal hakkasid juba internetis levima konspiratsiooniteooriad, mille kohaselt oli tegemist tahtliku süütamise või terrorirünnakuga.

Keegi pani kirikule tahtlikult tule otsa

Konspiratsiooniteooriate levitaja mainega veebileht InfoWars oli üks esimesi kohti, kus hakati alusetult viitama, et kiriku süttimine ei olnud õnnetus. Aluseks oli võetud Twitterist nüüdseks juba kustutatud säuts, mille autor väitis end tundvat üht Jumalaema kiriku töötajat, kes olevat öelnud, et tegemist oli süütamisega.

Veel on pakutud, et süütamise taga oli hoopis Prantsusmaa president Emmanuel Macron, kes jättis tulekahju pärast ära avaliku vastuse viimastel kuudel riigis protsetinud kollavestidele. Teoreetikute hinnagul oli kiriku süütamine Macroni viis protestiga tegelemisest kõrvale hiilida. 

 Tegelikult on tulekahju tekke põhjus veel selgitamisel. Kahtlustatakse, et põleng on seotud kirikus olnud renoveerimistöödega.

Moslemitele pakub tulekahju rõõmu

Paul Joseph Watsoni nimeline mees jagas Twitteris videot, kus on paariks sekundiks näha taustal ülekannet põlevast kirikust ja järgmisel hetkel keritakse läbi inimeste nimekirjast, kes olid reageerinud naerunäoga. Watson nimetas oma säutsus sellist käitumist jälestusväärseks. Watson on tihti konspiratsiooniteooriaid levitava veebilehe InfoWars toimetaja.

Samas ei ole videost näha, kas see oli just postitus tulekahjust, millele inimesed naerunäoga reageerisid. Samuti ei saa ainult inimese nime põhjal eeldada, kas ja millist religiooni nad usuvad. 

Twitterisse on loodud CNNi valekonto, millel väideti, et tegemist on terrorirünnakuga. Samas loodi konto alles sellel kuul ja sellel on ainult seitse jälgijat. Sellest hoolimata hakkas valeinfoga säuts kiiresti levima. Twitter kustutas konto kaks tundi pärast säutsu avaldamist.

Vana ja seosetu artikli jagamine

Tulekahju puhkedes hakkasid paljud sotsiaalmeedias jagama 2016. aasta uudist sellest, kuidas Jumalaema kiriku kõrvalt leiti auto, kus oli gaasimahuteid ja araabiakeelseid dokumente. Juhtum leidis aset kom aastat tagasi ja ei ole esmaspäevase tulekahjuga kuidagi seotud.

Jihad Watch, mis on varem silma paistnud islami-vastaste postitustega, jagas tulekahju ajal artikli samast 2016. aasta juhtumist, jättes mulje nagu see oleks otseselt kiriku põlenguga seotud. Alles artiklile klikkides on näha täpsustus, et juhtum ei ole kuidagi esmaspäevase tulekahjuga seotud. Jihad Watch'i juht Robert Spencer üritas hiljem säutsus selgitada, et artikkel oli ajastatud ilmuma enne tulekahju puhkemist.

Jihad Watch'i jagatud artikkel kolm aastat vanast sündmusest Foto: Facebook

Tulekahju taustal „allahu akbar“ karjumine