Jüri KuuskemaaFoto: Teet Malsroos
Hindrek Pärg 15. aprill 2019 23:16
Ajaloolase Jüri Kuuskemaa hinnangul ei ole Jumalaema kiriku põleng nii sünge, kui alguses tundus, aga pisara toob ikka silma. 

„95% kirikust ei saa hävineda, sest see on kivist. Praeguseks kokku varisenud katus ja haritorn olid puidust, mille saab varsti uuesti üles ehitada,” rääkis Kuuskemaa Õhtulehele. „Lootkem, et tuli ei jõua kiriku sisse. Lootkem, et interjöör ja sisustus jääb terveks. Muu jääb igaljuhul.”

Jumalaema kirikus leidub skulptuure ja vitraaže nii keskajast kui ka hilisemast ajaperioodist. „Ei kujuta nüüd ette, kuidas tuli ja katuserusud võivad neid kahjustada. Lõpliku tulemuse saame teada pärast tulekahju kustutamist,” kommenteeris Kuuskemaa.

Esmaspäeva õhtul leekidesse mattunud Jumalaema kirik on üle 850 aasta vana ning ajaloolase sõnul on vaatamisväärsus arhitektuuriajaloos väga olulisel kohal. „Nagu püramiidid Egiptuses ja Parthenon Ateenas on oma aja sümbolid, siis kahtlemata on Notre Dame keskagse kultuuri, Pariisi, Euroopa stiilse arhitektuuri ja gooti stiili sümboleid. Pisar tuleb laugele nähes, mis seal toimub,” ütles Kuuskemaa, kes käis viimati ajaloolises kohas alles sel kevadel.

Juba mõnda aega on räägitud, et kirik, mida iga aasta külastab hinnanguliselt 12 miljonit turisti, vajab põhjalikumat restaureerimist. Kuuskemaa sõnul oli seal juba enne tulekahju pindu, mis olid veidi tahmunud ja vajasid restauraatori kätt.

„Seal on mingeid kive asendatud juba Prantsuse revolutsiooni ajal, mingid osad, nagu näiteks kuningate galerii, on hiljem täielikult uuesti ehitatud. Ka keskkond hävitab ajaloolist kirikut vähesel määral. Õnneks ei ole Pariisi atmosfäär nii saastunud kui näiteks Pekingi või Kolkata oma, aga teatud happelisus on ikka õhus, mis tasamisi seda kivi närib. Õnneks see tulekahju kirikut täielikult ei hävita, vaid ainult kahjustab,” sõnas Kuuskemaa.