Maailm

BLOGI, FOTOD JA VIDEOD | Pariisi Jumalaema kiriku põleng: mida me seni teame ja mille kohta puudub info? (173)

Toimetasid Greete Kõrvits, Gerly Mägi, Johanna-Kadri Kuusk, 16. aprill 2019 12:22
Tulekahju käigus varises kokku Jumalaema kiriku tornFoto: AFP/Scanpix
Pariisi Notre-Dame'i ehk Jumalaema kirik põles esmaspäeva õhtul lausleekides. Viimasel ajal on maailmakuulsas katedraalis toimunud renoveerimistööd, mis võivad tõenäoliselt olla ka tulekahju põhjuseks. Tulekahju tõttu varises alla kiriku torn ja hävis katedraali katus. Pariisi tuletõrjeülema sõnul suutsid nad päästa hoone põhistruktuuri, sealhulgas kaks suurt torni, ja osa hoones olnud kunstiteostest. Pariisi peapiiskopi sõnul jäid terveks ka kolm suurt vitraažakent.

Mida me teame tulekahju kohta?

 • Tuli algas umbes 18.30 kohaliku aja järgi pööningult, kus süttisid põlema puidust talad. Üheksa tunniga said päästjad tule kontrolli alla. Süütamist ei kahtlustata.
 • Keegi ei saanud surma, kuid üks tuletõrjuja sai tõsiselt viga.
 • Põlengut kustutas u 500 päästjat. Nad püüdsid esmajoones päästa katedraali kunsti, riskides seega vingumürgistusega. Samuti ohustas neid alla kukkuv puitmaterjal ja sulav plii. Päästjatele tuli spetsiaalselt reliikviate ja väärisesemete päästmiseks appi Pariisi tuletõrje kaplan isa Jean-Marc Fournier.

Mida me teame kahjustuste kohta?

 • Kiviseinad ja kiriku kaks eesmist torni jäid terveks.
 • Küll aga põles ja kukkus kokku kiriku puidust torn. Ligi 90meetrine torn oli puitkarkassiga ning pealt kaetud pliiga. Selle varisemise tagajärjel süttis põlema suur osa katusest, milles on täielikult hävinud kaks kolmandikku.
 • President Emmanuel Macron lubas, et kirik taastatakse ning selle tarbeks tehakse rahvuslik kogumiskampaania
 • Kuna katedraalis käisid renoveerimistööd, viidi osa seal olnud kunstist juba varem välja. Näiteks viidi eelmisel nädalal restaureerimiseks kirikust kraana abil ära 16 vasest skulptuuri, mis kujutasit 12 apostlit ja nelja evangelisti.
 • Tuletõrjujatel õnnestus samuti päästa osa kunstist, näiteks katedraali vara ja kuldne okaspärg.
 • Piltidelt on näha, et kiriku altar ja rist on säilinud, samuti on osa pinkidest terveks jäänud. Pääses ka orel.
 • Tules jäid terveks kolm suurt vitraaži ehk roosiakent.
 • Katedraali taastamine võtab esialgseil andmeil 10-15 aastat.

Foto: AFP/Scanpix

Mida me veel ei tea?

 • Tulekahju põhjus on veel teadmata.
 • Katedraali eri osade seisundi kohta puudub veel täielik info. Osa struktuurist oli juba enne põlengut kahjustada saanud ning vajas renoveerimist. Need osad olid ajutiselt asendatud puust plankude ja plastikust torudega, mistõttu võisid leegid ja kukkuvad tükid eriti suuri purustusi põhjustada.
 • Pole teada, kui palju said kahjustada maalid ja skulptuurid. 
 • Katedraali kommunikatsiooniesindaja ei oska esialgu öelda, millal rahvas jälle kirikusse pääseb. Tema hinnangul võib selleks kuluda kolm aastat.
22:30
Greete Kõrvits

Peeter Olesk: ma ei kahtle korrakski selles, et Notre-Dame taastatakse! Loe SIIT.

21:57
Greete Kõrvits

President Macron tahaks, et katedraal tehtaks korda järgmise viie aasta jooksul.

21:45
Greete Kõrvits

Video katedraali sisemusest: 

21:31
Greete Kõrvits

Foto kangelaslikust kaplanist isa Fournier'ist, kes päästis märkimisväärse osa kiriku väärisesemetest.

21:29
Greete Kõrvits

Suure osa päästetud reliikviate ja väärisesemete kirikust välja toomise eest võivad pariislased isiklikult tänada vaimulikku, Pariisi tuletõrje kaplanit Jean-Marc Fournier'i. CNN kirjutab, et kaplan sisenes põlevasse pühakotta koos tuletõrjujatega, eesmärgiga päästa, mis päästa annab.

21:17
Greete Kõrvits

Paavst Franciscus saatis Pariisi peapiiskop Michel Aupetit'le toetava sõnumi. Twitteris palub ta kõigil Prantsuse rahva nimel palvetada.

21:09
Greete Kõrvits

President Macron lõpetas oma lühikese kõne loosungiga: „Elagu Prantsusmaa!“

21:05
Greete Kõrvits

Macroni lubadus: me ehitame Notre-Dame'i katedraali uuesti üles!

21:02
Greete Kõrvits

Macron kiitis oma kõnes tuletõrjujaid ning tuletas meelde, et Prantsuse ajaloos on sarnaseid tulekahjusid palju. Need hooned ja linnad on alati taas üles ehitatud, rääkis ta.

21:00
Greete Kõrvits

Kell 20:00 kohaliku aja järgi alustas president Macron kõnet, mida plaanis tegelikult pidada eile.

20:29
Greete Kõrvits

Notre-Dame'i katedraali kommunikatsiooniesindaja Andrew Finot vastas ABC Newsi reporteri küsimusele katedraali rahvale taasavamise kohta: „Ma ei tea. Võib-olla mitte enne kui kolme aasta pärast, usun ma.“

19:41
Greete Kõrvits

Apple'i tegevjuht Tim Cook lubab samuti restaureerimistöödeks annetada.

19:31
Greete Kõrvits

Le Monde: katedraali taastamiseks kulub tõenäoliselt 10-15 aastat

19:20
Greete Kõrvits

Prantsuse lütseumi endine direktor Lauri Leesi sõnas Ringvaates, et Jumalaema kirik on prantslastele sama tähtis nagu meile laululava.

17:44
Greete Kõrvits
Tulekahjust päästetud väärisesemed Pariisi raekojas (Reuters/Scanpix)
17:22
Greete Kõrvits

Orelimängija Andres Uibo Notre-Dame'ist: „Kindlasti on see orelimaailmas koht number üks, kus soovitakse kontserti anda.“ Loe SIIT.

16:59
Greete Kõrvits
16:38
Greete Kõrvits

Jumalaema kiriku kolm suurt vitraaži jäid terveks ning väiksemaidki üritatakse kasvõi tillukestest kildudest uuesti kokku panna. Loe SIIT.

12:47

HEA UUDIS: kiriku kogudus hingab kergendatult, sest 1730ndatest pärit hiiglaslik orel jäi tulekahjust siiski pea puutumata. 

11:31

Mis sõnumi ja pildiga edastavad sündmust ajalehed, vaata siit galeriist!

07:49
Johanna-Kadri Kuusk

Prantsuse miljardär ja luksuskaupadega äritsev François-Henri Pinault lubas Notre Dame'i taastamiseks annetada 100 miljonit eurot.

Pinault juhib ettevõtet Kering, mille alla kuuluvad kaubamärgid nagu Gucci, Yves Saint Laurent, Alexander McQueen, Bottega Veneta ja Balenciaga.

07:22
Johanna-Kadri Kuusk

''Meie mõtted on täna õhtul Prantsusmaa inimestega,'' avaldas kaastunnet Theresa May

07:07
Johanna-Kadri Kuusk
06:58
Johanna-Kadri Kuusk

Pilte tulekahju üle elanud kiriku sisemusest.

06:00

KOKKUVÕTE JUHTUNUST:

Tulekahju algas esmaspäeva õhtul kohaliku aja järgi umbes kella 18.50 paiku. Kohale tormas 500 päästjat kogu linnast ning hetkel ei pääse keegi katedraali ligi. Pariisi linnapea Anne Hidalgo palus inimestel mitte katedraali juurde trügida ja lasta tuletõrjujatel segamatult tööd teha. Väljaande Le Monde blogis seisab, et vett ei saa lihtsalt suurtes kogustes taevast tulekahjule kallata, selline mass vett kahjustaks katedraali hulleminigi, kui tuli seda praegu teeb.

Kahju uhkele katedraalile ning selles hoitud kunsti- ja ajaloovarale saab olema korvamatu. Siiski on teada, et mõned kunstiteosed õnnestus päästa, samuti viisid restaureerijad tööde eel kirikust mõned teosed ka mujale hoiule. Reuters vahendas kohaliku tuletõrjeülema sõnu, kes kinnitas, et täielikust hävingust õnnestub kirik siiski õnneks päästa. Pääsesid ka kaks kuulsat torni katedraali esiosas.

Eelmisel aastal palus katoliku kirik toetust Notre-Dame'i renoveerimiseks, kuna kirik oli kehvas seisus ja kippus murenema, kirjutab BBC. Linna esindajate sõnul näib esialgu, et tuli võis alguse saada renoveerimistööde käigus. Prantsuse riik toetas töid osaliselt, lisaks tuli annetajatelt kokku 3,8 miljonit eurot, vahendab Le Monde. Annetusi tuli kogu maailmast, huvitaval kombel annetasid ameeriklased pea sama palju kui prantslased ise.

Notre-Dame'i ehitus algas 1163. aastal ning võimas katedraal on üks Pariisi ja Prantsusmaa kuulsamaid sümboleid.

01:31
Hindrek Pärg

Pariisi prokuratuur alustas ka uurimist, et selgitada välja tulekahju põhjus. Praegu pole alust arvata, et tulekahju võis saada alguse süütamisest. 

01:26
Hindrek Pärg

Video kõrgemalt poolt - sellest on näha, kuidas kiriku põhistruktuur jääb pärast põlengu kustutamist õnneks alles.

01:24
Hindrek Pärg

Endine USA president jagas oma kaastunnet.

00:40
Greete Kõrvits

„See katedraal ehitatakse uuesti üles!“ lubab president Emmanuel Macron.

00:20
Greete Kõrvits

„Tulekahju on nõrgenenud. Oleme nüüd jahutamisfaasis, aga  katedraali mõlemad tornid on päästetud. Töötame jätkuvalt katedraali kunstiteoste päästmise nimel,“ sõnas Prantsuse siseministeeriumi ametnik Laurent Nunez.

00:14
Greete Kõrvits

Prantsusmaa väljaanne Le Figaro kirjutab, et leegid hakkavad kontrolli alla saama, katedraali karkass saab ilmselt osaliselt päästetud.

00:10
Greete Kõrvits

Tuletõrjujatel õnnestus hoone struktuur täielikust hävingust päästa, paraku sai üks päästja tööde käigus viga.

23:57
Greete Kõrvits

Ajaloolase Jüri Kuuskemaa hinnangul ei ole Jumalaema kiriku põleng nii sünge, kui alguses tundus, aga pisara toob ikka silma. Loe SIIT.

23:45
Greete Kõrvits

Katedraali esindaja sõnul õnnestus tule käest päästa kaks tähtsat reliikviat: okaskroon, mis on üks kiriku hinnalisemaid varasid ning Püha Louis' surilina.

23:41
Greete Kõrvits

Pariisi kirikute kellad kõlavad Jumalaema kiriku auks... 

23:37
Greete Kõrvits

Droonifoto tulekahjust: 

23:35
Greete Kõrvits

Le Monde: hetkel pole teada, kas Jumalaema kiriku kellad said kahjustada.

23:28
Greete Kõrvits

Le Monde: teadaolevalt õnnestus mõned kunstiesemed kirikust siiski ka päästa.

23:26
Greete Kõrvits

Allolevalt pildilt on näha, kuidas tuletõrjuja jälgib droonivõtet tulekahju ulatusest.

23:16
Greete Kõrvits

Eesti muusik Mari-Liis Uibo meenutab harrast hetke Jumalaema kirikus: „Ei ühtki inimest, ainult muusika, küünlavalgus ja hingeline atmosfäär.“ 

23:13
Greete Kõrvits

Pariisis elav näitleja Ene Rämmeld: „Mujal teatakse seda Jumalaema kiriku järgi aga prantslastele on see rahvuslikult tähtis! Tähtsam kui Eiffeli torn, sest sellega hakkasid kohalikud harjuma alles. Keegi ei sallinud seda raudkolakat.” Loe SIIT.

23:11
Greete Kõrvits

ABC News vahendab katedraali esindaja sõnu: „Kahju on kolossaalne! Kõik põleb, peale karkassi ei jää midagi alles!“

23:08
Greete Kõrvits

Vatikan avaldab prantslastele kaastunnet. „Me palvetame tuletõrjujate ja kõigi teiste eest, kes selles dramaatilises olukorras oma parima annavad,“ seisab Püha Tooli avalduses.

22:57
Greete Kõrvits

Näitlejanna Anne Hathaway anub: „Siiski, mitte tema. Palun. Mitte tema.“

22:54
Greete Kõrvits

Le Monde: kustutustöödes osaleb 400 tuletõrjujat.

22:51
Greete Kõrvits

Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk: „Pariisi Jumalaema kirik on kogu Euroopa Jumalaema kirik.“

22:48
Greete Kõrvits

Pariisi tuletõrje: me pole kindlad, kas suudame takistada tule levikut [kiriku eesosas] põhjatorni.

22:47
Greete Kõrvits

Ajaloolane Jaak Juske on positiivne: „Kindlasti tõuseb ka Pariisi katedraal tuhast.“ Loe SIIT.

22:40
Greete Kõrvits

Vaata SIIT, millise lummava elamuse osaliseks said turistid enne Notre-Dame'i põlengut!

22:37
Greete Kõrvits

Päästeamet tuletab meelde, et ka ehitustööde ajal on tuleohutus ülitähtis! Meie päästjad hoiavad Pariisi ametivendadele pöialt.

22:29
Greete Kõrvits

22:28
Greete Kõrvits

Tuli jõudis nüüd ka kiriku esiotsas olevatesse tornidesse.

(Reuters/Scanpix)

22:25
Greete Kõrvits

Selline nägi välja Notre-Dame vaid loetud päevad tagasi

(Erakogu)
22:24
Greete Kõrvits

Selline nägi välja Notre-Dame vaid loetud päevad tagasi

(Erakogu)
22:20
Greete Kõrvits

President Nicolas Sarkozy kirjutab, et tragöödia puudutab Prantsusmaa südant, identiteeti, ajalugu.

22:14
Greete Kõrvits

22:13
Greete Kõrvits

Tulekahjus varisenud kitsas torn on ennegi hävinud. 13. sajandil ehitatud torn tõmbasid pariislased ilmastikust põhjustatud kahjustuste tõttu maha 1786. aastal. 19. sajandil see taastati ning see on ehitatud tammepuidust. 

22:04
Greete Kõrvits
22:03
Greete Kõrvits

Prantsuse väljaande Le Monde blogis leidub vastus sellele, miks kirikupõlengut otse õhust ei kustutata: selline kogus vett oleks nii raske, et hävitaks selle, mida ehk veel päästa jõuaks

22:00
Greete Kõrvits

Jumalaema kirikust 400 meetri kaugusel elav eestlanna Külliki Aarma: kõigepealt vaatasin kuupäeva, kas tegu on aprillinaljaga! Loe Külliki ehmatusest SIIT.

21:57
Greete Kõrvits
21:56
Greete Kõrvits

1831. aastal ilmunud romaan „Jumalaema kirik Pariisis“, autoriks Victor Hugo, tõi nukralt seisva katedraali avalikkuse tähelepanu alla. 1844. aastal nõudis kuningas Louis-Philippe I, et kirik renoveeritaks. Restaureerimistööd võtsid toona aega tervelt veerand sajandit.

21:52
Greete Kõrvits

Notre-Dame on üle elanud mitu tõsist katastroofi. 1790ndatel hävis või rööviti suur osa katedraali sisust Prantsuse revolutsiooni käigus.

21:46

21:44
Greete Kõrvits

„Täna põleb osa meist.“ - Prantsuse president Emmanuel Macron

21:41
Greete Kõrvits

Londoni linnapea Sadiq Khan avaldab Pariisi rahvale kaastunnet. „London seisab täna Pariisiga kurbuses kõrvuti, aga ka sõpruses, nagu alati,“ seisab linnapea pöördumises.

21:30
Greete Kõrvits

Tulekahju hävitas kiriku keskosas kõrgunud torni. https://twitter.com/patrickgaley/status/1117848909877895171