Juhtkiri

Juhtkiri | Eesti vajab tugevat opositsiooni (12)

ohtuleht.ee, 15. aprill 2019 18:47
Peaministrikandidaat Kaja Kallas riigikogu kõnepuldist kõneldes endale illusioone ei loonud: kohe alustuseks teatas ta, et peaministrit temast sel päeval ei saa. Läks nagu oodatud. Poolthääli tuli 45 (üks lisahääl saadi akna alla kolinud Raimond Kaljulaidilt) ja vastu hääletas 53 saadikut. See, et hääletuselt jäi kõrvale suisa kaks isamaalast – Viktoria Ladõnskaja-Kubits ja Üllar Saaremäe –, kõneleb küllap mõningastest lahkarvamustest loodava võimuliidu sees, ent paneb küsima, kas Kaja Kallas jättis hoopis kasutamata võimaluse rahulolematuid oma paati meelitada.

Viimasele vihjas lühikeses sõnavõtus ka Ladõnskaja-Kubits. Muljet, et Kaja Kallas oligi valitsuse moodustamise lootused juba ammu maha matnud, kinnitas ka nädalavahetusel avalikuks saanud Reformierakonna ja sotsiaaldemokraatide valitsemise aluseid kaardistav kirjutis. Võib-olla olnuks parem, kui see sisutühi dokument jäänuks hoopis sündimata.

Kuid ehk polnudki veenva valitsemisplaani koostamine Reformierakonna juhi jaoks viimasel nädalal prioriteet, vaid selle kattevarjus valmistati end põhjalikult ette tööks opositsiooniliidrina. Ametkondlik info, millele oli Kaja Kallasel peaministrikandidaadina ligipääs, võiks igal juhul pakkuda küllalt laskemoona, millega koalitsiooni läbimõtlemata, katteallikateta või lihtsalt elukaugeid plaane auklikuks tulistada.

Võiks isegi öelda, et asjatundlikku ja kogenud opositsiooni vajame praegu senisest enam – on ju tulevases valitsusliidus varasema valitsuskogemuseta ministrid enamuses. Iseasi, kuidas suhtuvad viimased opositsiooni pakutavasse konstruktiivsesse kriitikasse, ent hoopis halvem oleks, kui seda asendaks vaid umbropsu lahmimine (kuigi ega sellestki arvatavasti pääse).

Õnneks suutis Kaja Kallas, kelle saamisesse peaministriks vaevalt oli kellelgi enam usku, positsioneerida end riigikogus peetud kõnes usutava opositsiooniliidrina. Pole paremat motivaatorit kui teadmine, et konkurents ei maga ja on võimaluse avanedes valmis võimu haarama. See valmisolek paistab Kallasel olevat.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee