Maailm

VALIMISED SOOMES: sotside juht seisab keerulise ülesande ees (5)

Aadu Hiietamm, 15. aprill 2019, 15:50
VÕIT: Soome sotsiaaldemokraatide juht Antti Rinne kõnelemas pärast esialgsete valimistulemuste selgumist partei liikmetele. Tema kõrval seisab abikaasa Heta Ravolainen-Rinne.Foto: AFP/Scanpix
Soomes pühapäeval toimunud parlamendivalimised andsid napi võidu sotsiaaldemokraatidele, kes said 200kohalises parlamendis 40 saadikukohta ehk kuus rohkem kui neli aastat tagasi. Valimiste ametlikud tulemused avaldatakse kolmapäeval.  Kõigi märkide järgi saab uue valitsuse moodustamise ülesandeks sotsiaaldemokraatide liider Antti Rinne, kes lubas valitsuse kokku panna mai lõpuks. 

Valitsuse kokkupanek ei ole seekord kindlasti kergete killast, sest poliitikamaastik on killustunud. Nii kogusid sotsiaaldemokraadid vaid 17,7% valijate häältest, mis annab 40 saadikukohta. Varem ei ole võitja kunagi saanud alla 20% häältest. Järgnesid Põlissoomlased 17,5% häälte ja 39 saadikukohaga ning Koonderakond 17% häälte ja 38 saadikukohaga. Senise peaministri Juha Sipilä Keskerakond pidi rahulduma 13,8% häälte ja 31 saadikukohaga. Sellega on Keskerakond valimiste suurim põruja, sest eelmistel valimistel sai Sipilä partei 49 saadikohta.

Põlissoomlaste kõrval esinesid seekord hästi ka Roheliste Liit ja Vasakliit. Neist esimene kasvatas saadikute arvu 15lt 20le ja teine 12lt 16le.

Kuigi sotsiaaldemokraadid on valimiste võitjad, siis täielikuks rahuloluks puudub põhjus. Valimiste eel tehtud avaliku arvamuse küsitluste tulemused lubasid neile paremat tulemust. Stabiilse parlamendienamuse saavutamiseks vajab Antti Rinne väiksemate parteide kõrval veel vähemalt ühe suurema partei toetust.

Neist kõige lähedasemate vaadetega on Keskerakond, kuid antud olukorras oleks Keskerakonnal mõttekam jääda opositsiooni.

Põlissoomlastesse suhtus Rinne valimiste eel tõrjuvalt ning liit nendega tundub väheusutav.

Ka Koonderakonnaga on sotsiaaldemokraatidele ühise keele leidmine keeruline.

Seetõttu on täiesti võimalik, et Antti Rinnel ei õnnestugi valitsust kokku panna ning sotsiaaldemokraatidel tuleb jääda hoolimata valimisvõidust opositsiooni. 

Esialgu on Antti Rinne siiski optimistlik. Ta  peab end heaks läbirääkijaks ning usub, et suudab uue valitsuse mai lõpuks kokku panna. Rinne sõnul oli tal teiste parteide juhtidega valitsuse moodustamisest juttu juba enne valimisi ning toonased kontaktid sisendavad lootust.

Samal teemal

15. aprill 2019, 10:34
Soome parlamendivalimised võitsid sotsid, Põlissoomlased jäid napilt teiseks
14. aprill 2019, 17:41
PARLAMENDIVALIMISED SOOMES: kas uue valitsuse moodustavad sotsid?

5 KOMMENTAARI

s
16. aprill 2019, 00:04
Saalomoni Tarkuseraamat 6:Tarkus on leitav 12 Hiilgav ja kadumatu on tarkus, hõlpsasti nähtav neile, kes seda armastavad, ja leitav neile, kes seda ot...
(loe edasi)
r
realist 15. aprill 2019, 17:30
Soome Keskerakonna "põrumisel" on selge põhjus. Soome majanduse kordategemiseks tuli teha mitmeid rahva seas ebapopulaarseid otsuseid. Keeg...
(loe edasi)
Loe kõiki (5)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee