Kaja Kallas riigikogu koosseisu avaistungil.Foto: Martin Ahven
Poliitika
15. aprill 2019 11:05

Kaja Kallast ootab täna lüüasaamine (112)

Ametlik peaministrikandidaat Kaja Kallas astub täna pärastlõunal Riigikogu ette oma nägemusega, kuidas Eesti riiki järgmised neli aastat juhtida. Reformierakond, sotsiaaldemokraadid ja Raimond Kaljulaid hääletavad Kallase poolt, Keskerakonna, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna ja Isamaa parlamendisaadikud eeldatavasti üksmeelselt vastu.

Miks eeldatavasti? Sest vaatamata parteilisele kuuluvusele otsustab iga rahvasaadik ikka ise, millist nuppu ta vajutab. Julgusele seda võimalust kasutada on Kallas isegi viimased kuu aega rõhunud.

„Kunagi ei tea, mis lõpuks välja tuleb,“ tõdeb ka Isamaa fraktsiooni aseesimees Andres Metsoja demokraatliku protsessi võimalikele keerdkäikude kohta. „Aga täna ta kipub pigem ikka tüürima selles suunas, et kolmikliit sünnib ja seda siis just Isamaa, Keskerakonna ja EKRE poolt.“

Kolmikliidule pandi alus 11. märtsil, kui EKRE ja Isamaa juhatused otsustasid ametlikult hakata pidama Keskerakonnaga läbirääkimisi moodustamaks koalitsiooni, millel oleks riigikogus 57saadikuline toetus. Reform ja sotsid jäeti sellega opositsiooni. Samas säilis viimastes lootus, et kuna koostöö EKREga on mitmele tulevasele partnersaadikule varem näinud võimatu, siis ehk leiduvad need seitse hinge, kes ei anna loodavale koalitsioonile oma toetust ja kaalukauss kalduks teises suunas.

Sotsiaaldemokraadid saatsid Kallasele suisa vastavasisulise avatud kirja, kus tõid välja ka seitse konkreetset nime, kelle kohta vastavalt lootust hellitati: Jüri Luik, Üllar Saaremäe, Vladimir Svet, Vadim Belobrovtsev, Yana Toom, Kaljulaid ja Metsoja.

Kaljulaidi saagat teavad kõik – tema astus juba parteist välja ja sai rekordkiirelt aknaaluseks ehk fraktsioonituks saadikuks.

Luik sõnas koalitsioonikõneluste algul, et ei näe end uues valitsuses, kuid on nüüdse plaani järgi siiski kaitseministrina jätkamas.

Keskerakonna „Vene tiiva“ esindajad Toom, Svet ja Belobrovtsev otsustasid riigikogu kohast loobuda – viimased jätkavad Tallinna võimu juures, Toom on erakonna esinumber Euroopa parlamendi valimistel.

Sisuliselt on opositsiooniparteide võimalike desertööride nimekiri lihtsalt otsa saanud.

„Väikesi vestlusi ikka peetakse,“ rääkis Metsoja, et Reformierakonna ja sotside inimesed on viimase kuu jooksul tema jutule tulnud küll. Teemad olevat peamiselt tulevikku suunatud: mida sündiv kolmikliit Eesti jaoks tähendab ja kas sellele võiks olla mõni alternatiiv. „Aga sellist konkreetset vestlust, et hüpake üle, pole mul kellegagi olnud,“ sõnab Metsoja.

Kui kõik kulgeb plaanipäraselt ja Kaja Kallas täna kell 15.00 valitsuse moodustamiseks volitusi ei saa, esitab president Kersti Kaljulaid ettepaneku peaministriks hakkamiseks Keskerakonna juhile Jüri Ratasele. Põhiseaduse järgi on tegu presidendi õiguse, aga mitte kohustusega, kuid praegune riigijuht on selleks valmis – parlamendi meelsuse kuulamiseks kutsus ta möödunud reedel kõigi fraktsioonide juhid Kadriorgu aru andma. Nädalaga liiguks valitsuse moodustaja üle otsustamine niigi tagasi riigikokku, kus Henn Põlluaasa esimeheks hääletades selgus, et pärast Kaljulaidi lahkumist hoiavad ülejäänud 56 saadikut kenasti parteijoont.