Maailm

Soome parlamendivalimised võitsid sotsid, Põlissoomlased jäid napilt teiseks (63)

Ohtuleht.ee, 15. aprill 2019, 10:34
Foto: AFP/Scanpix
Eile käisid soomlased usinalt hääletuskastide juures, et valida järgmiseks neljaks aastaks uus parlament. Esialgsete tulemuste põhjal võis oletada, et sotsid saavad suure võidu, kuid pärast kõikide häälte ülelugemist oli nende edu rahvuskonservatiivse Põlissoomlaste partei ees napp. Valimiste kindlaks kaotajaks oli eelmise valitsuse moodustanud Soome Keskerakond.

Valimised võitnud sotsiaaldemokraadid kogusid 17,7% valijate häältest. Põlissoomlased jäid võitjaparteile alla vaid 0,2%-ga. Üldjoontes otsustas seekordse võitja vaid veidi rohkem kui 6000 häält. Kolmandale kohale jäi Koonderakond 17% häältesaagiga. Keskerakond saavutas Soomes sajandi kehvema tulemuse – parteid toetas vaid 13,8% valijatest (2015. aastal 21,1%). Peaminister Juhan Sipilä juhitud erakond kaotas nelja aastaga 7,3% valijatest ning 18 kohta Eduskuntas. Parlamenti valitud parteidest oli Keskerakond saadikukohtade arvestuses ainus kaotaja.

Valimiste lõpptulemused.Foto: vaalit.yle.fi

Soomlased olid sel korral hääletuskastide ees väga usinad. Valimisaktiivsus oli täpselt 72%. Võrreldes 2015. aasta 70,1%-ga on näha, et inimestel on riigi poliitika vastu huvi taas tõusnud.

Suurimaks häältemagnetiks osutus Põlissoomlaste kandidaat Jussi Halla-aho. Tema saagiks osutus 30527 häält. Sellega edastas ta pika puuga järgmist kandidaati – Vasakliidu Li Anderssoni, kes kogus 24404 häält. Kolmas häälemagnet oli Koonderakonna Antti Häkkänän 20231 häälega.

Parlamenti pääses erakordselt palju naisi

Valimistulemused näitavad, et lausa 46% uutest Soome parlamendisaadikutest on sel korral naised. See tähendab, et 200-st Eduskuntasse valitud saadiku hulgas oli 92 naist. Yle väitel pole Soome parlamenti kunagi varem nii palju naisi valitud.

Suurim naistest parlamendisaadikute osakaal oli Roheliste erakonnas – lausa 85% (17/20). Ka võidukas SDP erakonnas (22/40) ning Vasakliidus (9/16) on sel korral naiste ülekaal (22/40). 

Kohtade jaotumine parlamendis.Foto: vaalit.yle.fi

2019. aasta valimiste tulemused:

Sotsiaaldemokraatlik Partei (SDP) 40 saadikut
Põlissoomlased (Perussuomalaiset) 39 saadikut
Rahvuslik Koonderakond (Kansallinen Kokoomus) 38 saadikut
Keskerakond (Keskusta) 31 saadikut
Roheline Liit (Vihreä Liitto) 20 saadikut
Vasakliit (Vasemmistoliitto) 16 saadikut
Rootsi Rahvapartei (Svenska folkpartiet i Finland) 9 saadikut
Kristlikud Demokraadid (Suomen Kristillisdemokraatit) 5 saadikut
Muu 2 saadikut

Valimistele eelnenud arvamusuuringud

Arvamusuuringud lubasid kõige suuremat edu sotsiaaldemokraatidele. Küsitluste järgi pidi nende poolt hääletama ligi 20% soomlastest, millega on nad teistele parteidele püüdmatud. Järgmistele kohtadele ennustati hoopis tulisemat rebimist, sest roheliste, Keskerakonna, Koonderakonna ja Põlissoomlaste eeldatav toetus jäi 12,2% ja 16,3% vahele ning igal nädalal muutus see ühes või teises suunas. Vasakliidul on pooldajaid ennustatavalt 9% jagu, kõik ülejäänud erakonnad jäävad alla 5%.

2015. aasta valimiste tulemused:

Keskerakond (Keskusta) 49 saadikut
Põlissoomlased (Perussuomalaiset) 38 saadikut
Rahvuslik Koonderakond (Kansallinen Kokoomus) 37 saadikut
Sotsiaaldemokraatlik Partei (SDP) 34 saadikut
Roheline Liit (Vihreä Liitto) 15 saadikut
Vasakliit (Vasemmistoliitto) 12 saadikut
Rootsi Rahvapartei (Svenska folkpartiet i Finland) 9 saadikut
Kristlikud Demokraadid (Suomen Kristillisdemokraatit) 5 saadikut
Ålandi koalitsioon (Åländsk samling) 1 saadik

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee