Maailm

Madagaskaril on leetritesse surnud üle 1200 inimese (11)

Toimetas Gerly Mägi, 14. aprill 2019, 18:19
Foto: AP/Scanpix
Madagaskaril on puhkenud ajaloo suurim leetriepideemia. Maailma Terviseorganisatsiooni teatel on surnud juba üle 1200 inimese.

Beebid nutavad südantlõhestavalt samal ajal, kui arstid ja õed püüavad rahustada nende vanemaid, kes on tulnud lapsi vaktsineerima, kirjeldab Madagaskari ajaloo suurimat leetritepaanikat AP reporter.

Haigestunute arv on tõusnud juba üle 115 000 ja põhjuseks pole vanemate keeldumine laste vaktsineerimisest. Inimesed on lihtsalt liiga vaesed, et arsti juurde minna või rohtu osta. Pahatihti ei teatagi, et vaktsineerimine on tasuta.

Leetritesse haigestunute arv on üle maailma üha kiiremini tõusmas, kuna vaktsineerimise kahjulikkuse müüdid levivad vähemalt sama kiiresti kui viirus ise. Ometi pole Madagaskari puhul see probleemiks. Pahatihti ei teatagi, et vaktsineerimine on seal tasuta.

Madagaskari suurimal saarel on leetrite vastu vaktsineeritud vaid 58 protsenti elanikest. Selleks, et viiruse leviku peatada või vähemalt kontrolli alla saada, peaks vaktsineeritute hulk olema 90–95% elanikkonnast.

Viimastel päevadel on Madagaskari Iarintsena haigla ooteruum täis abivajajaid. Ukse taga lookleb hiigelpikk vaktsineerimise järjekord. Mõni ootajaist on tulnud kohale jalgsi kümnete kilomeetrite kauguselt.

"Tal on palavik. Ma arvan, et tal on leetrid, kuna tal on näkku väikesed punnid tekkinud," räägib ema, hoides süles kuuekuust beebit. Nemad kõndisid arsti juurde jõudmiseks 15 kilomeetrit. "Olen väga mures, kuna külas teised rääkisid, et see haigus tapab lapsi."

Haiglas ootab järjekorras ema, kelle viiest lapsest neli on leetritega nakatunud. Ta uskus, et nooremaid kui üheksakuuseid lapsi ei saagi vaktsineerida. See pole aga tõsi.

"Mu kuueaastane tütar sai esimesena leetrid. Tal oli kõrge palavik. Kutsusin arsti, aga oli reede ja ta oli juba linna ära läinud. Läksin teise arsti juurde, kes ütles, et tütrel on allergia. See vale diagnoos oleks võinud talle saatuslikuks saada," ütleb ta ning on õnnelik, et laps napilt eluga pääses.

"Epideemia puhkes septembris ning on elu võtnud peamiselt alla 15aastastelt lastelt," ütleb Maailma Terviseorganisatsiooni epidemioloog Dossou Vincent Sodjinou. Epideemia üha laieneb, ehkki aeglasemalt kui kuu aega tagasi.

Märtsi keskel teatas tervishoiuministeerium 117 075 leetrijuhtumist, levikust on teatatud kõigis riigi piirkondades.

Mõnel juhul keeldutakse vaktsineerimisest usu või rahvameditsiinis ravivõtete pärast, aga need on Sodjinou sõnul üksikjuhtumid.

Epideemiat raskendab asjaolu, et ligi 50% Madagaskari lastest kannatab nälja käes ning on alatoidetud. 

Seni on epideemiast pääsenud Madagaskari pealinn Antananarivo, kus elab 1,3 miljonit inimest.

WHO alustas märtsi lõpus kolmandat vaktsineerimiskampaaniat eesmärgiga vaktsineerida kõik 7,2 miljonit last vanusest 6 kuust 9 aastani.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee