Foto: Aldo Luud
Repliik
14. aprill 2019 18:21

Vambola Paavo | On aeg alandada kütuseaktsiisi (6)

Hiljuti sattusin lugema soomlaste tähelepanekut meie pealinna toidukohtade ülikõrgetest hindadest. Kas on kasulikum müüa päeva jooksul viis hirmkallist praadi ja oodata külastajaid või realiseerida 50 taskukohase hinnaga kõhutäidet. Eestlaste ahnus on ületanud kõik piirid. Tahetakse saada ratsa rikkaks nagu 90-ndate aastate algul. Kasum ikka 300 protsenti või enam. Riia restoranides einestab täna igal juhul kolmandiku võrra soodsamalt kui Eestis. Sama kehtib turismifirmade teenuste puhul lõunanaabritega reisides.

Kuu tagasi maksis Riia tanklates bensiin 95 1.17-1.21 liiter. Mõnes jaamas võis lõunanaabri pealinnas tankida ka 1.15 euroga. Eestis oli samal ajal hind 15 senti kallim. Läti hinnas oli juba siis biolisandi maksumus, mis meil rakendub aprillikuust. Sõitke üle lõunapiiri ja veendute ise. Kui vaatasin 4.aprillil hindu Tallinnas ja Riias, võttis tummaks. Neste kodulehel oli Muuga terminaali väljastushind 1.287 ja Riias samal päeval Neste tanklates enimmüüdud bensiin 1.187 eurot. 

Põhjendada aktsiiside vahega on rumalus, sest kahe riigi aktsiiside vahe on 5-6 senti. Kütust tuuakse mõlemasse riiki ühest ja samast Leedu tehasest. Lätis on käibemaks 21, aga meil 20 protsenti. Läti suurim tanklakett LN pakub kütust hinnavahemikus 1.22-1.26 eurot liiter. Kuidas lätlased ära majandavad ja meie mitte, see on küsimuste küsimus. Lõpetame jutud, et meil peabki olema kallim kuna Eestis on keskmine palk kõrgem.

Veel absurdsem on olukord piirilinnas Valgas, kus vanas piiripunktis on hind 1.22 ja sadakond meetrit eemal 1.38 eurot. Kummal poolel eelistab eestlane Valgas tankida? Pole siis ime, et riigieelarves haigutab tänu kõrgetele aktsiisidele 270 miljoni eurone auk.

Ametisse astuva valitsuse esmane ülesanne peab olema kütuseaktsiisi alandamine 10 sendi võrra, et olla vähegi konkurentsivõimeline transpordisektoris. Liini-ja turismibussid ning veokid ei tangi Eestis enam ammu, eelistatakse paagid täis võtta Riias ja veel parema meelega Leedus. Juba praegu pakuvad transporditurul teenuseid valgevenelased ja leedulased. Kui riik midagi kardinaalset lähiajal ette ei võta, siis varsti kumab selles sektoris pankrott. Vaevalt oleme huvitatud tuhandete autojuhtide tööta jäämisest. Ei taha olla vaimude väljakutsuja, aga uus masu paneks jälle turu ja hinnad paika.