Eesti uudised

Toivo Kurmet istus pool aastat asjata vanglas 

Tarmo Michelson , 27. august 2000 23:00
EELISTAS ROOTSI KARDINAID: 18,9 miljoni krooni riisumises süüdi mõistetud Toivo Kurmet peab Eesti vanglaid surmalaagreiks. Ta oleks meeleldi karistust kandnud pigem 10 aastat Rootsi, kui 3 aastat Eesti vanglas.Foto: Äripäev
Augusti keskel Rummu vanglasse pandud tagaotsitud ärimees Toivo Kurmet istus enne tabamist pool aastat Rootsis trellide taga, kuid seda aega ei arvestatud tema kolme aasta pikkusest karistusest maha.

“See on ju sigadus,” ägestus Rootsis elav väliseestlane ja Toivo Kurmeti hea sõber Jüri Lina, kui kuulis Kurmetile tehtud ülekohtust. Lina lubas sellest kohe teatada Kurmeti advokaadile Henning Wittele, kes on avalikkuse tähelepanu pälvinud parvlaeva Estonia huku uurimisega. “Kui Witte seda kuuleb, läheb ta kindlasti vihaseks,” sõnas Lina, kelle hinnangul on Kurmeti suhtes rikutud kõiki seadusi alates põhiseadusest.

Rootsi politsei tabas kunagi ansamblis Virmalised kuulsaks saanud Toivo Kurmeti, 51, möödunud aasta detsembris ja paigutas ta Stockholmi äärelinna eeluurimisvanglasse. Eesti nõudis kinnipeetava väljaandmist talle siin mõistetud karistuse täitmiseks, kuid dokumentide korda ajamine ja Kurmeti asüülitaotluse läbivaatamine kestis kuid.

Juuli alguses otsustas Rootsi Kurmeti välja anda ja juuli lõpus tõi Interpol ta lennukiga kodumaale. Kurmeti toimetati esialgu Tallinna keskvanglasse ja paar nädalat tagasi viidi Rummu vangla trellide taha, kust vabaneb alles 27. juuli 2003.

Minister ja ministeerium eri arvamusel

“Kui inimene on süüdi mõistetud Eestis, läheb kohtuotsus täitmisele alles siis, kui süüdimõistetu on Eestis,” selgitas justiitsministeeriumi pressiesindaja Aivo Barbo.

Ta ei tahtnud hinnata Kurmeti võimalus apelleerimise korral Rootsi vanglas veedetud aja mahaarvamiseks. “Kohtutega tegelemine on õrn teema ja kui ministeeriumist keegi ütleb, et on põhjust apelleerida,” seletas Barbo, “võib iga advokaat seda oma kliendi õigustuseks ära kasutada väitega, et ministeerium juhib kohtuid.”

Justiitsminister Märt Rask esitas hoopis vastupidise seisukoha: “Kurmetile mõisteti tagaselja vabadusekaotus ja see pöörati täitmisele tema vahi alla võtmise päevast. Olgu ta siis Rootsis, Soomes või kus iganes.” Raskile jäi mõistmatuks, miks ei hakanud Kurmeti vabadusekaotuse päevad lugema sellest hetkest, mil ta möödunud aasta detsembris Stockholmis tabati.

“Ma ei tea põhjendust,” laiutas eile viimast puhkusepäeva nautinud Rask nõutult käsi. “Hea, et informeerisite. Homsest olen tööl ja püüan endale Kurmeti asja selgeks teha. Tegemist on ju ka ajakirjanduse tähelepanu pälvinud kohtuasjaga.”

Kurmet käitub vanglas korralikult

“Kurmet oli nädal aega üksinda karantiinis ja paar päeva tagasi pääses kaasvangide hulka tsooni,” ütles Rummu vangla järelevalve ja valveosakonna juhataja Erki Rahamägi. Karantiini pannakse vang selleks, et näha, kuidas ta vanglasse saabudes käitub, kas ei kaldu näiteks enesetapule. “Kurmetiga pole küll olnud mingeid probleeme,” märkis Rahamägi. Kurmet on vangla üldrežiimis ja tal on iga nädal üks kord võimalik kohtuda mõne lähedase inimesega.

Väliseestlane Jüri Lina märkis, et tuleb koos Henning Wittega oktoobri alguses Eestisse, et kohapeal uurida, kuidas ja kes Toivo Kurmeti vangimõistmisega seadusi rikkus. “Pöördume Kurmeti küsimuses ka president Lennart Meri poole, et õigust majja saada,” kinnitas Lina.

Eesti vanglaid surmalaagreiks nimetanud Toivo Kurmet on varem öelnud, et ta istuks enne kümme aastat Rootsis trellide taga kui kolm aastat Eesti vanglas.

“Ma olen kui kahetärnihotellis - mul on toas teler, saan vaadata videot, käin jõusaalis ja mulle antakse nädalaks 540 krooni taskuraha,” pajatas mais oma elust Stockholmi eeluurimisvanglas istunud Kurmet. Mees rääkis toona, et kui talle varjupaika ei anta ja ta Eestisse tuuakse, siis vanglast vabanedes ta Maarjamaale kodu ei raja.

Eesti on käesoleva aasta esimese poole jooksul esitanud taotluse viie isiku väljaandmiseks teistest riikidest. Need on Soome, Saksamaa, Austria ja Rootsi. Välisriigid on Eestile esitanud taotlused 9 isiku väljaandmiseks.

Kurmet 18,9 miljoni krooni riisumises süüdi

Toivo Kurmet mõisteti süüdi selles, et ta riisus, omastas ja raiskas ametiseisundit kuritarvitades AS-i Eesti Kaubakompanii omanikuna arveldusarvele ekslikult laekunud 189 miljonit rubla. Firma arvele laekus raha 21. jaanuaril 1992.

Rapla maakohus mõistis Kurmeti õigeks, ringkonnakohus aga süüdi. Ringkonnakohus määras mehele minimaalse karistuse - kolm aastat ning mõistis talt Eesti Panga kasuks välja 18,9 miljonit krooni. Kurmet kaebas otsuse edasi. Riigikohus saatis asja tagasi ringkonnakohtule uueks arutamiseks. Ringkonnakohtu esimesel istungil nõudis Kurmet uut advokaati. Järgmisele istungile jättis ta aga ilmumata.

Endine muusik ja filmimees pälvis avalikkuse tähelepanu katsega rajada Raplasse uhke multimeediakeskus ehk niinimetatud Rapla Hollivuud. 11 aastat tagasi alanud ehitus nõudis mitu miljonit krooni, kuid jäi siis raha puudusel pooleli.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee