Eesti uudised

Uue ärikultuuri maaletooja ja riigiettevõtete erastamise käivitaja Andres Bergmann saanuks täna 60aastaseks

Andres Bergmanni tähelend ja traagiline lõpp: lääne ärikultuuri Eestisse toojale sai saatuslikuks poliitikast eemale hoidmine (21)

Risto Berendson, 13. aprill 2019 00:10
ERA panga suuromanik Andres BergmannFoto: Aivar Kullamaa

Lääneliku ärikultuuri maaletooja Eestis ja siinsete riigiettevõtete erastamise käivitaja Andres Bergmann lõpetas vangis ja hiljem Aafrikas äriprojektidega kõrbedes.

Endise majanduse aseministri vastu oli saatus Eestis vahest liigagi karm – empaatilise juhina tuntud Bergmann pidi ERA Panga pahanduste pärast mõnda aega isegi vangis istuma. Ja see ei olnud eurovangla, vaid nõukogude koloonia. Hinges ei toibunudki Bergmann teda tabanud hoopidest, hakkas napsitama ja suri vaid 51aastasena. „Korralik, usaldusväärne. Minu mälestused Andresest on ainult positiivsed,“ iseloomustab kunagist kaaslast endine siseminister ja ekspankur Olari Taal.

Taal nimetab 1974. aastal ümberasumisleppe alusel siit Saksamaale elama läinud Bergmanni lääneliku ärikliima maaletoojaks Eestis – ta naasis 1989. aastal kodumaale ja rentis Taali juhitud Tartu Majas oma ärikonsultatsioonide firmale ruume. „Saksamaalt tulnuna oskas ta eesti keeles rääkida euroopaliku äri ajamise tavadest. Kellelgi teisel selliseid teadmisi ei olnud. Me kuulasime teda ikka suud lahti,“ meenutab Taal.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

15.06.2010
Mis juhtus Andres Bergmanniga?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee