Nädala TOP

TOP 5 | Kelle sõna maksab? (8)

Elis Kusma, toimetaja, 12. aprill 2019, 17:24
Foto: Teet Malsroos
Häguselt sõnastatud koalitsioonilepe tähendab, et sisuline otsustamine ning ka võimalikud vastuolud on uuel valitsusel – juhul, kui see Ratase juhtimisel ikkagi sünnib – alles ees. Esimene arusaamatus ei lasknud end kaua oodata: kas koalitsioon on kokku leppinud maksurahus või hoopis aktsiiside langetamises? Millal see toimub? Kas lõppsõna jääb inforuumi käredate sõnumitega täitvale ekrelastest nn mardivalitsusele või eelarvetasakaalust ettevaatlikult juttu tegevale peaministriparteile?

EKRE-le päitsed pähe

Pärast EKRE ühe põhilubaduse – rahvaalgatuse seadustamise – jõudmist põhiseadusesse tuleb välja mõelda, kuidas hakkab see tehniliselt välja nägema. Isamaa leerist on kõlanud näiteks ettepanek, et iga allkirjaandja maksaks 50 eurot kautsjonit. Mõistlik mõte, vältimaks sagedasi referendumeid mitte eriti olulistel teemadel. Teisalt jääb vägisi mulje, et partnerid püüavad EKREga kokku lepitut nüüd lahjendada, pehmendada ja viimaste lubaduste elluviimist sisuliselt ka tõkestada.

Teine sammas laiaks?

Võimalus, et teine pensionisammas muutubki vabatahtlikuks, on välja meelitanud hulk asjatundjaid, kes trumpavad üksteist üle õudusstsenaariumidega, kui rumalalt hakkab rahvas oma sääste kulutama. Kas ostetakse telekaid-telefone, makstakse tagasi kiirlaene või kasutatakse vabanenud tuhandeid hoopis uute laenude sissemakseteks? Samas on selge, et seda vähestki sambaremonti, mille vajalikkust möönavad nüüd kõik, poleks sammast hoopis lammutada tahtjate surveta tulnudki. Olnuks rumal seegi.

Süvariik värisegu

Tõenäolise järgmise siseministri Mart Helme tõdemus, et tal on nimekiri riigiametnikest, poliitikutest ja ajakirjanikest, keda võiks pika visuaalse vaatluse tulemusena kahtlustada nn süvariigi osaks olemises, tõstatab küsimuse, mida ta nende oletustega uues ametis peale hakkab. Kas teatud ajakirjanikele intervjuude andmisest keelduminegi on osa süvariigi-vastasest operatsioonist?

Uus linnapea, vanad kombed?

Valijate toel ja poliitiliste kokkulepete tulemusena Tallinna linnapeaks tõusnud Mihhail Kõlvarti suhtes on ootused kõrged: linnajuhtimise juures juba pikalt olnud Kõlvart on kahtlemata kasvanud pädevaks administraatoriks, ent mida muud võtab Savisaare kõrval töötama harjunud värske linnapea sellest ajast kaasa uude ametisse?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee