Maailm

Iisraeli esimene kuulennukatsetus ebaõnnestus (12)

Toimetas Greete Kõrvits, 12. aprill 2019 17:32
See selfi on üks fotodest, mis Beresheetil enne Kuuga kokku põrkamist õnnestus teha. Iisraeli lipu all seisab: „Väike riik, suured unistused.“Foto: AFP PHOTO / HO / Israeli Aerospace Industries (IAI)
Esimene erarahastusega toetatud lend Kuule ebaõnnestus, vahendab BBC. Iisraeli kosmoseaparaat purunes Kuu pinnale kukkudes.

Kontrollruumis valitses rusuv meeleolu, kostis teadlaste õnnetuid ahhetusi ja nuukseid. Iisrael lootis olla neljas riik, kes suudab kosmosemasina edukalt Kuule saata. Mehitamata kosmoseaparaat Beresheet (heebrea keeles Alguses) tiirutas Kuu suunas seitse nädalat – pööreldes ümber Maa järjest suuremate ringidega, eesmärgiga lõpuks Kuu gravitatsioonivälja jõuda. See oli vähem kulukas kui aparaat otse Kuule lennutada. Paraku riskirohkem.

Kuu välja saamine tal ka õnnestus, ent paraku ütles viimasel hetkel üles Beresheeti mootor. Vahetult enne Kuu pinnale maandumist lakkas see töötamast. Mõned sekundid hiljem läks mootor korraks uuesti tööle, tekitades maandumist jälgima tulnud teadlastes taas lootust. Kuid siis kadus side Beresheetiga taas ning eeldatavasti hävines aparaat kokkupõrkel Kuu pinnaga. 

Maandumist vaatama tulnud inimesed pidid kahjuks rängalt pettuma...Foto: Zuma Press/Scanpix

Beresheeti projekti rahastasid SpaceIL, Iisraeli mittetulundusorganisatsioon, mis saab raha annetustest ning valitsusele alluv Israeli Aerospace Industries. Projekt läks maksma kusagil 88 miljonit eurot. Beresheeti eesmärgiks oli Kuust pilte teha, mõned neist õnnestus aparaadil enne kurba lõppu ka klõpsida.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee