Lasnamäe kurikamees Urmas Einroos Foto: Teet Malsroos
Juhan Haravee, Kristjan Väli 12. aprill 2019 17:29
Harju maakohtus lõppesid reedel Lasnamäe kurikamehena tuntuks saanud endisele ettevõtjale Urmas Einroosile esitatud mõrva- ja teiste süüdistuste kohtulikud vaidlused. Tapetud naise poolvend leiab, et eriliselt julma mõrva eest võiks Einroos saada eluaegse vanglakaristuse.

Urmas Einroosi süüdistatakse selles, et 13. augustil 2017 peksis ta mitme tunni jooksul Tallinnas Vabaduse puiesteel asuva elumaja korteris 53aastast Kadri-Anne, kellega oli varem olnud lähisuhtes. Uurimisel kogutud tõendid viitavad sellele, et pärast peksmist ja sellele järgnenud vägistamist viis Einroos naise autoga Paunkülas asuva veehoidla äärde. Seal jätkas ta naise peksmist ning lõpuks kägistas ohvri surnuks. Kohut peetakse Einroosi üle juba möödunud aasta juulist alates.

Ringkonnaprokurör Natalia Miilvee kulutas kohtukõnele peaaegu kaks tundi. Süüdistaja sõnul ei olnud suuri raskusi, et tõendada Einroosile ette heidetud süütegusid. Prokuröri sõnul on Einroos pesuehtne psühhopaat, kuid see ei vabasta teda vastutusest toimepandud tegude eest. Süüdivuse küsimuses ekspertidel erimeelsusi ei tekkinud.

Suurema osa ülesastumisest pühendas Miilvee süüdistatava poolt sündmuskohas salvestatud videomaterjali analüüsile. Miilvee sõnul piisanuks neist kaadritest, süüdistatava auto läbiotsimisprotokollist ja veel mõnest tõendina asja juurde võetud materjalist täielikult Einroosi süü tõendamiseks.

Urmas Einroosile oli esitatud süüdistus ka röövimises, kuid selle palus prokurör ümber kvalifitseerida kuriteokatseks, sest ohvrile kuulunud asjad läksid tema valdusest välja, kui ta oli juba surnud.

Natalia Miilvee palub kohtul Einroosi süüdi mõista avaliku korra rikkumises vägivalla ja relvana kasutatava eseme kasutamisega, kehalises väärkohtlemises erilise julmusega lähisuhtes, röövimiskatses, vägistamises, vabaduse võtmises ja mõrvas. Viimase kuriteo eest, mis süüdistuse järgi oli sooritatud omakasu motiivil ja teise süüteo varjamise eesmärgi, palus prokurör Einroosi karistada maksimaalse määra ehk 20 aasta pikkuse vangistusega.

Prokuröri hinnangul võiks liitkaristus olla pikemgi kui 20 aastat, kuid seda ei luba antud juhul seadus. Maksimaalse karistuse valik ei võimalda mõista liitkaristusena sellest pikemat vangistust, sest teistes süüdistustes mõistetud vangistused peavad jääma kaetuks 20 aastaga.

Urmas Einroosi ohvri Kadri-Anne poolvenna Heiti hinnangul võiks kohus ikkagi arvesse võtta, et tegu oli eriliselt julma mõrvaga, ning kaaluda eluaegse vanglakaristuse mõistmist.

Einroosi kaitsja Toomas Alpi sõnul pole tema klient kindlasti mitte psühhopaat, vaid tema puhul on tegu kahestunud isiksusega, kes elab vaheldumisi kahes erinevas maailmas: ühes, milles elame me kõik, ja teises, kus tema on ainuvalitseja ja seadustelooja. Kaitsja ei leia, et Einroosi süü oleks leidnud tõendamist kõigis talle etteheidetavates kuritegudes, välja arvatud kehaline väärkohtlemine ja avalikku korra rikkumine. Kaitsja palub kohtul Einroosile mõista vangistuse, mis oleks kaetud tema eeluurimise all viibitud ajaga.

Eelmisel istungil lubas Einroos oma viimasele sõnale kulutada vähemalt viis tundi. Tegelikkuses nõudis see temalt aga vaid 40 minutit. End viimasel istungipäeval erakordselt vaoshoitult ja viisakalt ülal pidanud Einroos ei tunnista end süüdi. Ta küll kahetseb juhtunut ja palub vabandust kõigilt, kellelt võimalik. Samas väidab Enroos, et sel hetkel, kui Kadri-Ann kägistati surnuks Paunvere veehoidla ääres, suples tema Harku järves. Ja et üldse olnud Kadri-Ann üks igavene vana nõid, kes tema elu ära rikkus.

Kohus kuulutab otsuse 12. juunil kell 10.00.

Samal teemal

Kommentaarid  (32)

järgmine prokurör näitleja 14. aprill 2019 18:32
tema jutust tuleb nii välja,kui enne lööd maha-võid vara pärast minema viia, see on nagu käsiraha?estonianutopismusilvelismustotalirismus
Sille 14. aprill 2019 16:38
Ja ainuke kahtlusalune peseb end puhtaks ütlusega , et tema ei olevat surma ajal seal üldse kohal olnudki...Miks tehakse selliseid järeleandmisi isegi kvalifitseeritud juristide poolt, ega püütagi tõestada kuritegu täies ulatuses?
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS