Maailm

OOTAMATU PÖÖRE: Slovakkias tunnistas ajakirjaniku ja tema kihlatu mõrva üles endine sõjaväelane (4)

Toimetas Aadu Hiietamm, 12. aprill 2019 11:00
Bratislavas põlevad Ján Kuciaki ja Martina Kušnírova improviseeritud mälestusmärgi juures tänaseni küünlad.Foto: Scanpix
Slovakkiat vapustas mullu veebruaris uuriva ajakirjaniku Jan Kuciaki ja tema kihlatu Martina Kušnirova tapmine. Septembri lõpus peeti kinni kaheksa kahtlusalust. Neist neli jäeti vahi alla. Algselt pidasid uurijad mõrvariks endist politseinikku Tomast. Neljapäeval aga tunnistas viis tundi kestnud ülekuulamise käigus veretöö üles endine sõjaväelane Miroslav, kes algse versiooni järgi oli Tomase mõrvapaigast autoga ära viinud, vahendab päevaleht Dennik N.

Ülejäänud kaks septembris tabatud kahtlusalust on vahendaja rollis olnud Zoltan ja mõrva eest 70 000 eurot maksnud itaalia keele tõlk Alena. Tänavu märtsis esitas prokuratuur ajakirjaniku mõrva tellimises süüdistuse ärimees Marian Kocnerile, kes ootab samuti oma saatust eeluurimisvanglas.

MÕRVA TELLIJA: Ärimees Marian Kocner. Foto: AFP/Scanpix

Samal teemal

Jan Kuciak töötas alates 2015. aastast Šveitsi-Saksa meediakontsernile Ringier Axel Springer Media AG kuuluvas portaalis aktuality.sk uuriva ajakirjanikuna. Slovakkia politseiülem Tibor Gašpar ütles vahetult pärast veretööd, et mõrvamotiiv võis peituda tema tööalases tegevuses. Nimelt olid Kuciaki tähelepanu all peamiselt prominentsed ettevõtjad, kel on ärisidemed nii valitsevate sotsiaaldemokraatide (Smer) kui ka organiseeritud kuritegevusega. Kuciak oli just lõpetamas põhjalikku artiklit, milles tõestati Itaalia maffia seos Slovakkia valitseva partei ja valitsustegelastega.

Jõhker topeltmõrv viis Slovakkia mullu märtsis valitsuskriisi. Peaminister Robert Fico pani ameti maha. Uueks peaministriks sai tema parteikaaslane Peter Pellegrini.

Samal teemal

03.03.2019
OOTAMATU TÄHELEND: Slovakkia presidendiks saab liberaal Zuzana Čaputová
14.02.2019
Slovakkia ärikas sai ametliku süüdistuse ajakirjaniku mõrvas
31.11.2018
OHTLIK TÖÖ: maailmas tapeti 2018. aastal 94 ajakirjanikku
02.09.2018
PALGAMÕRV: Slovakkia uuriva ajakirjaniku tapmise eest maksti 70 000 eurot