Poliitika

Kristen Michal: Kõlvartile anti linnapea ametikoht, et ta laseks EKRE valitsusel sündida (54)

Hindrek Pärg, 11. aprill 2019 22:50
Kristen Michal (vasakul) neljapäevasel volikogu istungil. Foto: Robin Roots
Tallinna volikogu valis neljapäeva pärastlõunal järgmiseks linnapeaks Mihhail Kõlvarti. Reformierakonna Tallinna linnavolikogu fraktsiooni esimehe Kristen Michali arvates ei unusta valijad Kõlvarti otsust loobuda võitlusest EKRE-ga loodava koalitsiooni vastu ning järgmistel KOV valimistel kaotab Keskerakond pealinnas enamuse.

Kõlvarti poolt hääletas kohal olnud 70 saadikust 45. Kuna Keskerakonnale kuulub volikogu 79 kohast 40, siis tulevast meeri toetasid ka mõne opositsiooniliikmed. Michal kinnitas, et kindlasti ei tulnud need hääled Reformierakonna saadikute hulgast ning soovitas vaadata Keskerakonna koalitsioonipartnerite poole. Õhtulehele on viidatud, et toetushääled tulid just EKRE ridadest.

Samal teemal

Enne hääletust soovis Reformierakonna poliitik esitada Kõlvartile volikogu ees ka mitmeid küsimusi, ent selleks ei andnud tulevane meer võimalust. Michal seletas hiljem Õhtulehele, et kuna erakonna fraktsiooni ainus kohtumine linnapeakandidaadiga kestis 15 minutit, olid, ja siiani on, selgusetud Kõlvarti seisukohad mitmetel olulistel teemadel.

Küsimused oleks puudutanud eestikeelset haridus, pensionäride teenusmajade loomist, uusi trammiliine ja valveperearstiteenust. „Oleks tahtnud teada, mis on tema positsioon nendes küsimustes, mida kavatseb teha ja millised on personalimuutused, et need asjad lõpuks läbi läheks,” sõnas Michal. Küll oli aga Kõlvart lubanud, et volikogu saali tuleb suur Eesti lipp.

Nii Kõlvartile kui ka Reformierakonnale on üheks tähtsamaks teemaks haridus. Michali sõnul mõistab tulevane meer eestikeelse hariduse olulisust, ent kõigepealt peab Keskerakond omavahel selgeks rääkima, millist poliitikat nad tegema hakkavad.

„See on võib-olla paradoks, aga Kõlvart on märksa tugevama kaaluga otsustaja kui Taavi Aas ja ma ütlen seda suhtudes täiesti sõbralikult lahkuvasse linnapeasse,” kommenteeris reformierakondlane. „Kui keegi saab teha hariduse küsimuses järeleandmisi ja kompromisse, on tõenäoliselt selleks Kõlvart. Ta lubas ka teisi muutusi ja ilmselt käib neil erakonna siseselt debatt, kes on need võtmeisikud.”

Reedest ametisse asuv Kõlvart lubab ka Tallinnas suuri struktuurimuudatusi, ent Michal ei ole kuigi optimistlik. „Naljaga pooleks on Tallinnas muudatused lõppenud sellega, et igasse linnaosasse lisatakse mõni linnaosavanema täitja. Kui aga peaks Kõlvart hoidma analoogset joont riigiga, kus tööealise elanikkonna vähenemisega alandatakse ka ametnikke ja avaliku sektori teenistujaid, oleks see päris õige tee.

Aga ma väga kardan, et kuna Keskerakonna läbipõimitus erinevate ametipostidega on ülikõrge, siis selline asi läbi ei lähe,” ütles Michal ning tõi näiteks endise meeri Taavi Aasa, kes oli aastaid linnatranspordi nõukogu esimees, kuid ei näinud enda kolleegide seas toimunud isetegevust, mis on toonud praeguseks varguse kahtlustused.

Reformierakonna Tallinna linnavolikogu fraktsiooni esimees on kindel, et järgmistel KOV valimistel kaotab Keskerakond pealinnas ainuvõimu. „Vaadates Keskerakonna senist ajalugu ütlen, et linnakodanikel liigseid illusioone siiski ei ole. Keskerakonnale ja Kõlvartile osutab kõige rohkem survet loodav valitsus.

Kõlvartil oli riigikogus võimalus loodav valitsus peatada, aga otsustas seda mitte teha ja põgenes ilma lahinguta siia. Ma arvan, et see saab neile saatuslikuks, miks järgmine kord Keskerakond enamuse kaotab,” kommenteeris Michal, kelle sõnul on peaministripartei liikmed hakanud aru saama, et praegu läheb kõik väga halvas suunas.

„Omavahel nendega vesteldes nad ütlevad, et Keskerakonna valijad on väga vihased. Seda taaka nad kannavad ja võib-olla üritavad Kõlvarti linnapeaks määramisega nüüd näidata, et „Noh näete, nüüd teeme midagi”. Siiski arvan, et inimesed saavad aru sellest nagu ta on – Kõlvart pagendati või talle anti linnapea ametikoht, et ta laseks EKRE valitsusel sündida.

Ütlesime ka Kõlvartile, et meil on kahju, et andis võitluseta alla ja vedas Tallinna inimesi alt. Kui ta oleks käitunud vastupidiselt, oleks erakond teeninud paljude eesti venelaste usalduse, kes nüüd järgmistel valimistel leiavad teise nimekirja ennast esindama või ei tule enam üldse valima. Selle karmaga peab Kõlvart elama,” sõnas Michal.

Samal teemal

11.04.2019
Seisukoht | Järgmine peaminister on Taavi Aas
11.04.2019
GALERII JA VIDEO | Tallinna volikogu hääletas Taavi Aasa mantlipärijaks Kõlvarti
11.04.2019
Mihhail Kõlvart: venekeelne linnapea võib tekitada pingeid