Juhtkiri

Juhtkiri | PRIA peab rahajagamise eest vastutama (10)

Ohtuleht.ee, 11. aprill 2019 18:55
Kui riik on otsustanud avaliku rahaga toetada erasektorit, on mõistetav, et maksumaksja tahab teada, kui mõistlikult on tema raha kasutatud. Maaeluministeeriumi juures tegutseva põllumajanduse registrite ja informatsiooni ameti jagatavate toetuste õilsates eesmärkides ei saa ju kahelda, sest kes saaks ääremaastumise süvenemise ajal olla vastu, kui riik üritab toetuste abil maapiirkondade majandust mitmekesistada. Ka toetuste saamise reeglid tunduvad igati mõistlikud: rajatav objekt peab jääma avalikku kasutusse ning kasutada tuleb kohalikku tööjõudu.

Kuri tuleb karja siis, kui majutusasutused või ühiskondlikud hooned neile eesmärkidele ei vasta. Ei saa ju olla nii, et avalik raha on kulutatud, kuid hoone on muutunud kinnise ringi klubiks või kellegi isiklikuks elamiseks. PRIA võib küll tunda uhkust oma järelevalvesüsteemi üle, mis peaks võimalikud kuritarvitused avastama, et mittesihipäraselt kulutatud raha tagasi nõuda, kuid riigiasutusena pole neil alust keelduda ajakirjandusele kahtlasena tunduvate tehingute kommenteerimisest. Kui soovimatust infot jagada põhjendatakse viitega ELi ühise põllumajanduspoliitika rakendamise seadusesätetele, siis on selge, et muid mõjusamaid argumente keeldumiseks pole. Küll aga kergitab see hoopis muid ja märksa tõsisemaid küsimusi.

Kui PRIA väidetavalt tõhus kontrollisõel on tegelikult valikuline, nii et ajakirjandusel pole kuigi keeruline välja sõeluda tõsiseid küsimusi tekitavaid rahaeraldusi, siis kas mitte juba raha jagamisel pole see läinud nende kätte, kel on olnud plaanides kõike muud, kui avalikuks kasutamiseks hoonete rajamine. PRIA keeldumine kommentaaridest jätab õhku üsna kasinalt tõlgendamisvõimalusi ning maksumaksjale polegi suurt vahet, kas silm pigistati kinni juba raha õigetele taotlejatele jagades või hiljem tulemusi kontrollides.

Küll aga võiksid viimased kaks küsimust huvi pakkuda mitte ainult ajakirjandusele, vaid teistelegi uurimisorganitele, kui isegi riigipea Kersti Kaljulaidki juba teema üles kergitab ja soovib, et Euroopa Kontrollikoda võtaks ette suurema üleeuroopalise auditi selliste juhtumite väljaselgitamiseks.   

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee