Eesti uudised

Läti president jagas mitu medalit, vastu sai ainult ühe

FOTOD | Läti president: „Me oleme nii suured, kui suured on meie ideed.“ (3)

Asso Ladva, 11. aprill 2019 16:16
PRESIDENT NAABRITE JUURES: Läti presidendi Raimonds Vejonise ametiaja viimane visiit lõpeb Tartus.Foto: Aldo Luud
„Väikesed riigid saavutavad üheskoos rohkem. Eile arutasin oma hea kolleegi Kerstiga uut ühisprojekti – digitaalset 5G tehnoloogial põhinevat Via Balticat. Väikesed rahvad saavad suured olla ainult oma teadmistelt ja oskustelt,“ ütles Läti president Raimonds Vējonis neljapäeval Tartu Ülikooli aulas peetud kõnes.

„Meie riikide viimaste aastate majandusedu on seotud uute teadmiste ja uute tehnoloogiatega,“ jätkas president. „Rõõm on näha, et mitmed meie firmad muutuvad globaalseks. Me oleme nii suured, kui suured on meie ideed.“

Presidendi kõnet sisse juhatades tuletas Tartu ülikooli rektor Toomas Asser meelde, et siin on õppinud mitmed Läti rahvusliku ärkamise suurkujud. Ta tänas presidenti selle eest, et ta külastab juba teist korda Eesti rahvusülikooli, ehkki tema eelkäija Vaira Vike-Freiberga arvele jäi kolm külaskäiku Tartusse. 

Pärast kõnet, andis naaberriigi president rektor Toomas Asserile üle Läti tunnustusristi III klassi ordeni ning Tartu ülikooli eesti keele ajaloo ja murrete professor Karl Pajusalule tunnustusristi IV klassi ordeni. Läti vanimat autasu, 1710. aastal asutatud tunnustusristi antakse lätlastele või välismaalastele, kellel on tähelepanuväärseid teeneid Läti teaduse, kultuuri või hariduse valdkonnas.

Enne Tartu ülikooli siirdumist sai president Vējonis hoopis ise autasu, Tartu raekojas andsid Tartu linna juhid talle üle Tartu medali. Tartu linnapea Urmas Klaasi sõnul on Vējonis kui endise Läti kaitseminister ja praegune president alati toetanud kolme Balti riigi koostöös Tartusse rajatud Balti Kaitsekolledži tegevust. Siinsete kommete kohaselt kandsid nii president kui ka tema kaasa revääril sinilille märki.

Tartu ülikoolist lahkudes mälestas president Vējonis Raadi Uue-Jaani kalmistule maetud Läti küttide rügemendi sõdureid ja Läti sõjapõgenikke. Riigivisiit lõpeb Eesti Rahva Muuseumi külastusega.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee