Maailm

Täiendatud kell 15.00

VIDEO | Londonis pidas politsei kinni WikiLeaksi asutaja Julian Assange’i (35)

Toimetas Aadu Hiietamm, Greete Kõrvits, 11. aprill 2019 15:00
Julian AssangeFoto: Reuters/Scanpix
Londonis pidas politsei neljapäeva hommikul kinni WikiLeaksi asutaja Julian Assange´i, kes alates 2012. aasta juunist oli end varjanud Ecuadori saatkonnas.

Assange palus Ecuadori saatkonnast varjupaika seitse aastat tagasi, et vältida väljaandmist Rootsi võimudele. Teda süüdistati vägistamises, kuid see süüdistus võeti 2017. aasta mais tagasi. Praegune süüdistus puudutab seda, et ta ei ilmunud toona kohtusse.

Londoni politsei teatel peeti 47aastane Assange kinni pärast seda, kui Ecuadori suursaadik kutsus politseinikud saatkonnahoonesse. Kutse järgnes Ecuadori valitsuse otsusele tühistada Assange´ile antud poliitiline varjupaik.

Londoni politseinikud viisid Julian Assange´i endaga kaasa Ecuadori saatkonnast. Foto: PA Pictures/Scanpix

Samal teemal

Ecuadori president Lenin Moreno ütles eelmise nädala teisipäeval, et Londoni saatkonnahoones juba ligi seitse aastat viibinud Wikileaksi asutaja Julian Assange on korduvalt rikkunud talle varjupaiga andmist puudutanud tingimusi.

Julian Assange kardab nüüd, et Suurbritannia annab ta välja USA-le, kus teda süüdistatakse salastatud dokumentide lekitamises. USAs ootaks teda kuni viieaastane vangistus. Väidetavalt karjus ta vahistamise hetkel: „See on ebaseaduslik, ma lähe kuhugi!“ Politseinikud pidid tema taltsutamiseks jõudu kasutama.

Politsei esimesel teatel peeti Assange'i kinni kautsjonireeglite rikkumise tõttu. Hiljem lisati, et ka USA võimud palusid tema kinnipidamist ning esitasid väljaandmispalve, mida Westminsteri magistraadikohus kohus arutama hakkab. Assange'i jurist Jennifer Robinson rääkis BBC-le, et tema kliendi eesmärgiks on praegu väljaandmist igal võimalusel vältida. Ta käis juba ka klienti politseijaoskonnas külastamas, kus Assange olevat talle sõnanud: „Ma ju ütlesin sulle!“

President Moreno sõnul sai Ecuador aga Ühendkuningriigilt kinnituse, et Assange'i ei anta välja riigile, kus teda võib oodata ees surmanuhtlus.

WikiLeaks väidab, et Ecuadori sammu taga on president Lenin Moreno katse mätsida kinni skandaal, mis puudutab maksuparadiisi võimaluste kasutamist tema venna poolt.

Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova mõistis Assange´i kinnipidamise hukka. „Demokraatia käsi kägistab vabadust,“ kirjutas ta Facebookis.

Hiljem kohtusaalis eitas Assange talle esitatud süüdistust, et ta ei andnud end 2012. aastal kohtule üles. Piirkonnakohtunik Michael Snow nimetas Assange'i eneseimetlejaks, leidis, et süüdistus on põhjendatud ning saatis ta järgmisse kohtuastmesse. Sealt ootab teda süüdimõistmise korral kuni aastane vanglakaristus.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee