Foto: AKG Images / Scanpix
Toimetas Aare Kartau 11. aprill 2019 13:01
Tulevane maaeluminister Mart Järvik soovib maaelu arendamiseks eeskujuks võtta Eesti 1930. aastatel, kui talud õitsesid. Kas see periood oli ikkagi nii ideaalne, seda selgitab ajaloolane ja Tartu Ülikooli õppejõud Ago Pajur. 

Ago Pajuri sõnul oli 1930ndate lõpp pärast suure kriisi ületamist majandusliku tõusu aeg. Pätsi autoritaarne valitsus toetas põllumehi riigieelarvest  väga kopsakate summadega. Selles suhtes oli kõik hea, kuid ei saa üle ega ümber tõsiasjast, et talupidamisest olid vaimustatud eelkõige tegevpõllumehed. Samas kasvõi kümned tuhanded asunikud, kes olid 1919. aasta maareformiga endale talu saanud, üritasid ikkagi oma lapsi saata linnakoolidesse. „Ikka selleks, et nad õpiksid seal sobiliku eriala ja leiaksid puhtamat ja lihtsamat tööd kuskil linnades,“ tõdeb Pajur.

Väikeste asundustalude järjepidevuse säilitamine polnud sugugi kindel. Pajuri arvates oleks üsna tõenäoliselt varsti alanud väiketalude kokkuostmine suuremate põllupidajate poolt. Esialgne vaimustus oma maatüki saamisest, millest oldi kaua aega unistatud, polnud sugugi nii suur, nagu eeldatavasti võinuks olla. Ajaloolase sõnul oli 1930ndate maaelu seega kahepoolne asi – ühelt poolt läks majanduslikult enam-vähem hästi, aga tulevikuperspektiivid polnud sugugi selged.

Terve ühiskond ei olnud siiski põllumajandusest erilises vaimustuses. Riigieelarvest põllumeestele jagatud toetused pigem ärritasid linnainimesi, näiteks tööstureid ja kaupmehi. „Üksmeelt pole ühiskonnas tervikuna kunagi olnud,“ väidab Pajur, lisades, et 1930ndate maaelu polnud kindlasti ideaalne. Probleemid olid olemas ja keeruline on mõelda, et tänapäeval saaks maaelu tagasi sellesse perioodi viia.