Maailm

OTSUSTATUD: Suurbritannia sai Brexitiks lisaaega kuni 31. oktoobrini (16)

Toimetas Aadu Hiietamm, 11. aprill 2019 07:20
Theresa May. Foto: Reuters/Scanpix
Brüsselis täna öösel lõppenud Euroopa Liidu liikmesriikide juhtide kaheksa tundi kestnud hädakohtumisel jõuti kokkuleppele, et Suurbritannia saab Euroopa Liidust lahkumiseks lisaaega kuni 31. oktoobrini.

Suurbritannia peaminister Theresa May soovis Brexiti edasilükkamist  30. juunini. Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk oli valmis lisaaega andma kuni tuleva aasta 31. märtsini. Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni nõudmisel jäädi lõpuks 31. oktoobri juurde. 1. novembril alustab tööd Euroopa Komisjoni uus koosseis.

Suurbritannial on õigus lahkuda Euroopa Liidust ka varem, kui sealne parlament ratifitseerib lahkumislepingu. Kui Briti parlament ei suuda hiljemalt 22. mail Brexiti lepingut ratifitseerida, siis tuleb brittidel osaleda 23. mail Euroopa Parlamendi valimistel. Kui Suurbritannia keeldub Euroopa Parlamendi valimisi korraldamast, siis kukub ta 1. juunil automaatselt Euroopa Liidust välja.

Ilma täna öösel saavutatud kokkuleppeta oleks Ühendkuningriik lahkunud Euroopa Liidust ilma lepinguta juba homme 12. aprillil.

Euroopa Ülemkogu arutab Brexitiga seonduvat uuesti juunis. 

Samal teemal

02.04.2019
BREXIT LÜKKUB JÄLLE EDASI? Britid paluvad veel ajapikendust
30.03.2019
KOLM ON KOHTUSEADUS: Brexiti leping kukkus ka kolmas kord Briti parlamendis läbi
29.03.2019
Võitlus Brexiti ümber: parlament hääletab täna lahkumislepingu üle kolmandat korda