Poliitika

JUBA TÜLIS? Taavi Aas ja Martin Helme vaidlevad aktsiisipoliitika üle (94)

Ohtuleht.ee / Ärileht / Kuku raadio, 10. aprill 2019 22:05
Taavi AasFoto: Ohtuleht
10. aprillil esitles EKRE oma ministrikandidaate, kes tutvustasid ka oma eesmärke ja tööplaane. Rahandusministriks pürgiv Martin Helme ütles pressikonverentsil, et esimese asjana võtab ta ametisse asudes ette võitluse piirikaubandusega. See tähendaks aktsiisimäärade alandamist. „Mida kiiremini me seda teeme, seda kiiremini kaob ära kahju Eestile,“ ütles ta veendunult. (Loe pikemalt SIIT!)

Majandusministri portfelli järele küünitav keskerakondlane Taavi Aas aga jahutas Helme innukust. „Selle info kohaselt, mis meil täna on, pole võimalik neid langetusi teha,“ ütles Aas Ärilehele.

Samal teemal

„Tegelikult on algusest peale kokku lepitud, et ühelt poolt tuleb maksurahu ehk mingisuguseid maksutõuse, maksumuutusi ei tule. Ja teiselt poolt, arvestades meie eelarvetasakaalu, siis ega ei ole seal ka mänguruumi ühegi maksu alandamisega. Olgu öeldud, et meil on maksude suhtes sadomaso maksupoliitika. Kui majandus kasvab, tuleb kärpida, kui majandus langeb, tuleb ka kärpima hakata.“ rääkis Aas eile Kuku raadio saatele „Majandusruum“ antud intervjuus. 

„Meil on kindlad ja konkreetsed eelarve reeglid. Kas need meile meeldivad või ei meeldi, aga nad kehtivad. Neid reegleid arvestades pole täna seda võimalust, et me hakkaks midagi kardinaalselt muutma.“

Hilisemas kommentaaris Ärilehele täpsustas Aas, et rääkis eelkõige käesolevast aastast: aktsiisi ei saa langetada, kuni rahandusministeerium pole sellekohaseid arvutusi teinud ja öelnud, et see tõesti raha Eestisse tagasi tooks.

Martin Helme (paremalt esimene)Foto: Tiina Kõrtsini

„Kui maikuus tuleb riigieelarve strateegia arutelu, siis tuleb see teema kindlasti jutuks ning rahandusministeerium tuleb välja oma arvutustega. Aktsiiside langetamine tähendab ikkagi eelkõige väiksemat tulu ja kui meie eelarve on niigi väikeses miinuses, suurendab iga väiksem muutus seda,“ selgitas Aas.

Samas teisipäeval rääkis Martin Helme Ärilehele, et nii alkoholi kui ka diiselkütuse aktsiiide langetamine on võimule pääsemist ootava valitsuse jaoks väga oluline. „Aktsiisid ei ole mingi triviaalne teema, see on suur sümbolvõitlus! See retoorika, mis sinna juurde käis, oli paljudele väga solvav ja tervet mõistust eirav. Sada miljonit on väga oluline raha – kui riigil ei ole mõndasadat tuhandet, et haiglaid üleval hoida, siis... Läbirääkimistel ei saanud me koalitsioonileppesse paarikümne tuhande euroseid summasid sisse, et à la laulu- ja tantsupeo sihtasutust toetada, sest öeldakse, et raha ei ole. Aga 100 miljonit vedeleb maas,“ rääkis Helme.

EKRE pressikonverentsilt jäi Helme suust veel kõlama, et riigieelarves tegelikult kokkuhoiukohti palju ning suurtes summades. Eelarve on vaja lihtsalt kriitilise pilguga üle vaadata. Samas peab ta näiteks taristuinvesteeringute jaoks vajalikuks riigil laenu võtta. "Jutt sellest, et Eesti riik ei saa laenata, sest euroreeglid ei luba, ei ole tõsi," ütles Helme. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee