Šokolaad - hea, tsüst - halb, šokolaaditsüst (see tumepunane muna) - ikka halb.Video: Aldo Luud
Viljar Voog | Video: Aldo Luud 10. aprill 2019 16:57
Kunstnik Ede Raadik alustas näitussarjaga, mis põhineb tema enda menstruatsioontsüklil. Õhtuleht läks kõrget kunsti kaema keskmise Eesti mehe pilguga.

Kunstnik Ede Raadik alustas näitussarjaga, mis põhineb tema enda menstruatsioontsüklil. Õhtuleht läks kõrget kunsti kaema keskmise Eesti mehe pilguga.

Näitus „Punasel merel kruiisimas“ avati möödunud nädalal Tartus Kogo galeriis. Esimese asjana tabab sisse astunud inimest kerge pettumus: galerii koosneb ühest keskmiselt väikesest ruumist, millestki vaid kaks seina kunsti tarbeks hõivatud. Seitse pisikest graafilist pilti ja nende taustale tõmmatud punased-pruunid triibud mõjuvad esmaemotsioonina sama pettumustvalmistavalt kui avastus, et ainsas kodus olnud õllepudelist on mullid kuidagi välja jooksnud. Sest mehed viivad varem või hiljem kõik jutud ikka õllele (ja jalgpallile). Aga selle näitusvisiidi eesmärk oli leida kontakt oma naiselikuma poolega.

Veidi keskendudes (loe: galeriitöötaja juttu kuulates) hakkab asi selgenema. Ühel seinal on kunstniku normaalselt töötav vasak munasari. Sõnad nagu folliikul, luteaalfaas või isegi ovulatsioon lähevad ühest kõrvast sisse ja teisest välja ning ega ausalt öeldes midagi (uut) menstruatsioonitsükli kohta ei õpi. Kõige suurem küsimus näituse juures, „Kas on imelik või veidi rõve?“ saab aga selgelt eitava vastuse. Protsessi kujutamine (pool)keradena ehk graafiliselt muudab selle kõige kuidagi steriilseks. Mõnes mõttes on see loogilinegi, et see kõik on nõnda sümmeetriliselt seatud – peaks ju see naiste igakuine asi ka täpselt graafiku järgi käima. Ja varasemalt kummaliselt tühjana tundunud ruumgi tundub üha mõistlikum lahendus – võigas kaja sunnib rääkima vaikselt nagu naisedki ühiskondlike tabude tõttu oma hädadest.

Edasi lugemiseks vali endale sobiv plaan:

Telli Õhtulehe digipakett

Vaata võimalusi
  • 11 erinevat digiväljaannet
  • Üle 2000 artikli kuus
  • Jagamisõigus 4 sõbraga
  • Tellijatele mõeldud auhinnad
Näita vähem
€ 0 / nädal€ 11.99 / kuu
Telli

Osta üks artikkel

Ühe artikli lugemisõigus
  • Ühe artikli lugemisõigus
Näita vähem
€ 3.99