Poliitika

Ühtse Venemaa poliitik koostööleppest Keskerakonnaga: „Lihtsalt paber kapis.“ (31)

Juhan Mellik, 10. aprill 2019 19:12
On leping või pole lepet? Versioonid Keskerakonna ja Ühtse Venemaa suhete seisust erinevad. Foto: Stanislav Moškov
„Meil olid kunagi üsna ammu sisulised kõnelused mitmete erakondadega Baltikumis, ka Eestis,” lausub Venemaa Föderatsiooni Ülemnõukogu väliskomitee liige Andrei Klimov koostööleppe kohta Eesti Keskerakonnaga.

„Aga viimastel aastatel jätsid meie Eesti partnerid selle ebatervisliku russofoobia taustal kahjuks pooleli,” täpsustab Klimov. „Nad otsustasid ilmselt, et nende läbikäimine Ühtse Venemaaga ei aita praktilises igapäevapoliitikas ega ka valimistel.”

Venelane ütleb, et keegi Ühtsest Venemaast pole Keskerakonnaga sel teemal suhelnud ega sabas jooksnud. „Otsustasid nõnda, siis palun väga – igaüks teeb nii, nagu peab vajalikuks,” lausub Klimov. Pealegi käib aktiivne strateegiline suhtlus mitmete välisparteidega veel edasi. „Näiteks Jaapanis, Itaalias ja praktiliselt igal pool meie maailmajaos.”

Tähendab see siis, et koostöölepet võib pidada kehtetuks? „Kui huvi puudub – mis kehtivusest siin veel rääkida,” sõnab Klimov. „Lihtsalt paber lebab kapis, mina mingisugust tööd ei mäleta. Võib-olla kunagi midagi oli, aga siis jäi pooleli.” Venelane rõhutab, et otsus polnud nendepoolne. „Inimesed näitasid, et neil on tähtsamaid asju, mille kallal töötada. Me usaldame teiste otsust.”

Seda enam, et Ühtse Venemaaga koostööd soovivaid riike leiduvat Klimovi sõnul rohkem kui küll.

Märkimisväärne on, et kui Klimov rääkis, et viimastel aastatel pole koostööd enam olnud, siis Jüri Ratas ütles tunamullu intervjuus ERRile, et koostöölepe Ühtse Venemaaga pole töötanud juba üle kümne aasta.

Erakonna peasekretär Mihhail Korb ütleb, et tema ametis oldud pooleteist aasta jooksul pole parteil olnud mitte mingisugust suhtlust Venemaaga. „Seda ma võin kinnitada,” lausus Korb.