Maailm

ASTRONOOMILINE KLÕPS: teadlased avaldasid esimese foto mustast august (15)

Toimetas Greete Kõrvits, 10. aprill 2019 16:08
Ekraanil asetseb esimene foto mustast august (sinine ese paremal on poodium, mitte kosmosekeha).Foto: European Commission / Youtube
10. aprillil esitles Euroopa Komisjon Sündmushorisondi teleskoobi seninägematut fotot kosmoses laiuvast mustast august.

Sündmushorisondi teleskoop (ingl. k Event Horizon Telescope ehk EHT) on virtuaalne ning pea sama suur kui Maa ja koosneb mitmest maakeral paiknevast teleskoobist.

Must auk on avakosmoses olev piirkond, mille gravitatsioon on nii tugev, et sellest ei pääse ükski aine. Ta ei peegelda valgust. Sündmuste horisondiks nimetatakse piiri, millest alates pole mateerial enam võimalik väljuda. Sellest piirist sissepoole ei kehti enam meile arusaadavad loodusseadused, puuduvad aeg ja ruum.

Kuidas teatakse, et avaldatud foto puhul on tegu üldse musta auguga? Projektis osalenud Itaalia astrofüüsik Luciano Rezzolla selgitas, et EHT teleskoobi jäädvustus sarnaneb äärmiselt palju varem teoorias prognoositud kujutisega: „Sarnasus on imekspandav!“ Rezzolla peab avastuse tähtsuseks seda, et matemaatiline kontseptsioon, mida tavaliselt tahvlile kirjutatakse, on saanud reaalsuseks, mida saab vaadelda ja mõõta. 

Kauges galaktikas asuv must auk on kolm miljonit korda suurem kui planeet Maa.

Mustad augud on alati inimkonna kujutlusvõimet elavdanud – on nad portaalid teise dimensiooni, tulevad sealtkaudu meie universumisse mingid kosmoseelukad? Teadlased on vastustele taas lähemale jõudnud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee