Poliitika

TEISED MEIST: Eestile ei meeldi oma peegelpilt (70)

Ohtuleht.ee, 10. aprill 2019, 12:13
EKRE esimees Mart Helme (vasakult), Keskerakonna juht Jüri Ratas ja Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder allkirjastasid esmaspäeval koalitsioonilepingu.Foto: Robin Roots
Riigikogu valimised pidid olema Eesti tänavuse poliitpõneviku kõrghetk, ent tegelikult hakkasid sündmused alles pärast valimisi hargnema, kirjutab Soome suurim ja mõjukaim ajaleht Helsingin Sanomat kolmapäevases juhtkirjas.

EKRE seltsis valitsuse moodustamine on ohtlik nii Keskerakonnale kui ka Isamaale, leitakse juhtkirjas. Keskerakonnal on palju venekeelseid toetajaid, samas kui EKRE on tuntud oma tõrjuva suhtumise poolest vene keelde. Isamaal, keda juhtkirjas nimetatakse valitsuse kaalukeeleks, arvati enne valimisi olevat suurem ühisosa Reformierakonnaga.

Poliitikas pole haruldane, et pärast valimisi teevad erakonnad seni jäikades põhimõtetes järeleandmisi, et pääseda valitsusse, kirjutab Helsingin Sanomat. Kui Jüri Ratas suudab peaministrina jätkata, ilmutab ta võimekust ülekaalu kogumisel, kuid riskib kehva tulemusega järgmistel valimistel, leitakse juhtkirjas.

See, mis valitsuse moodustamise juures eestlastes võõristust tekitab, on Eestist tekkiv pilt, kirjutab ajaleht. On aimata kibestumist väärtuste ja jõustruktuuride kiire muutumise pärast, kirjutab Helsingin Sanomat. 

Juhtkirjas leitakse, et Eesti poliitikas on esile kerkinud samasugused tendentsid kui Ungaris ja märgitakse, et „Euroopa Liidu Balti oiviku“ valitsuses võivad mõjule pääseda euroskeptikud. See näitab, et nii mõnigi valija pole ühiskonna senise arenguga rahul, resümeerib juhtkiri.

Ajaleht Keskisuomalainen märgib, et Keskerakond ja paremäärmuslik EKRE on poliitiliselt teineteisest nii kaugel, et koostöö eeldab mõlemalt suuri järeleandmisi. Tõdetakse, et ehkki erakondade juhid võivad kompromisse valutult võtta, võivad nende valijate reaktsioonid olla teistsugused.

Ajaleht Kaleva hinnangul jäid poliitilised põhimõtted Eesti võimumängudes kõrvale. Reformierakonna ilmsest valitsusest väljajätmisest nenditakse, et eemalt vaadates on raske toimuvale kõrgeid stiilipunkte anda. „Keskerakonna ja rahvuslikult meelestatud EKRE koostöö on sama hea kui panna kütusepaaki kahte erinevat kütust ja loota, et mootor töötab,“ kirjutab Kaleva.

Soome rootsikeelne ajaleht Hufvudstadsbladet nimetab valimistele järgnenut äärmuslaste võimuhaaramiseks. „Eesti demokraatiale seni omased väärtused, põhimõtted ja vabadused näikse olevat löögi all ning olukorra jätkudes võib riik jõuda demokraatia kriisi,“ kirjutab väljaanne.

70 KOMMENTAARI

e
11. aprill 2019, 09:18
Ega sellise kolmikuga ei meeldi me enam ka väljamaal kellegile.Mötlen,kuidas on vöimalik,et valitsust pole veel loodudki,noor he lmeke juba hirmutab m...
(loe edasi)
v
v 11. aprill 2019, 08:49
Me oleme viimastel sajanditel näinud ja kuulnud nende edulugusid , nende ettekirjutatud ajalugu kus on aunult sõjad ja ohverdamine. Igaüks kellel ei v...
(loe edasi)
Loe kõiki (70)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee