Maailm

VÄLIMARSSAL KHALIFA HAFTAR – USA Luure Keskagentuuri varasem abiline pöördus Venemaa rüppe (12)

Aadu Hiietamm, 9. aprill 2019 22:30
SOOVIB SAADA LIIBÜA AINUVALITSEJAKS: välimarssal Khalifa Haftar (75). Foto: Reuters/Scanpix
Liibüas ründavad pealinna Tripolit välimarssal Khalifa Haftari väed. Suurbritannia endine suursaadik Liibüas Peter Millett rääkis BBCle, et Khalifa Haftar peab end Liibüa päästjaks ning soovib pärast Tripoli vallutamist riigi taasühendada. 

Nafta- ja gaasirikkas Liibüas valitseb kaos alates 2011. aastast, kui  lääneriikide toetusel kukutati Muammar al-Gaddafi režiim. Uue stabiilse valitsuse moodustamine ei õnnestunud ning riik on sisuliselt kodusõjas. ÜRO ja lääneriikide toetatav ühtsusvalitsus eesotsas Fayez al-Sarrajiga kontrollib pealinna, selle ümbrust ja mitut suuremat sadamat. Varem peamiselt Liibüa idaosas tegutsenud välimarssal Khalifa Haftar suurendab pidevalt oma valdusi ning tema üksuste kontrolli all on juba kaugelt üle poole riigi.

Samal teemal

75aastane Khalifa Haftar on suuremal või vähemal määral olnud Liibüas tegev 50 aastat. Ta kuulus nende ohvitseride hulka, kes koos kolonel Muammar Gaddafiga võtsid 1969. aastal Liibüas võimu.

Gaddafi määras Haftari juhtima naaberriik Tšaadiga sõda pidanud Liibüa vägesid. Liibüa väed said Prantsusmaa toetatud Tšaadi vägedelt lüüa ning Khalifa Haftar langes koos tuhandete liibüalastega 1987. aastal vangi. Vangist pääses ta USA Luure Keskagentuuri abil. Ta asus elama Ameerika Ühendriikidesse ning võttis endale ka USA kodakondsuse. Muammar Gaddafi mõistis Khalifa Haftari tagaselja surma. 1996. aastal üritas Haftar Gaddafit kukutada, kuid edutult.

Uuesti pöördus Khalifa Haftar Liibüasse 2011. aastal, et osaleda ülestõusus Muammar Gaddafi vastu. Täielik kontroll jäi tal aga riigi üle saavutamata ning täna tunnustavad ÜRO ja suurem osa lääneriike Fayez al-Sarraji ühtsusvalitsust. Viimane on aga end Liibüa päästjaks pidaval Khalifa Haftaril pinnuks silmas. Kuigi Khalifa Haftar tegi varem pikka aega koostööd USA Luure Keskagentuuriga, ei takistanud see tal abi otsimast Moskvast.

Khalifa Haftari praegune tõus ongi kõigi märkide järgi saanud võimalikuks tänu Venemaalt saadud relvaabile. Tema võitlejatele on abiks Vene erasõjafirma Wagneri grupp. Venemaa presidendi pressiesindaja Dmitri Peskovi kinnitusel ei tasu Putini kätt Liibüast otsida, kuid reaalsed faktid kõnelevad teist keelt. Venemaale lisaks toetavad Haftarit Egiptus, Saudi Araabia, Araabia Ühendemiraadid ja mõnevõrra üllatuslikult ka Prantsusmaa.

Poliitikavaatlejate arvates soovib Khalifa Haftar saada Liibüa uueks ainuvalitsejaks ehk Muammar Gaddafi sarnaseks diktaatoriks. Samas ei ole praegu veel sugugi kindel, kas tal üldse on piisavalt sõjalist jõudu Tripoli vallutamiseks. ÜRO üritab kujunenud olukorras päästa veel,  mis päästa annab. Täpsemalt loodab ÜRO korraldada 14.–16. aprillil Tripolis varem kokkulepitud rahukonverentsi vaenupoolte osavõtul.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee