Eesti uudised

Kirikuõpetaja imestab: mis on usklikega lahti, et nad enam lapsi ei risti? (128)

Johanna-Kadri Kuusk, 10. aprill 2019 13:17
EELK Tallinna Jaani koguduse õpetaja Jaan TammsaluFoto: Jörgen Norkroos
Tallinna Jaani koguduse õpetaja Jaan Tammsalu kurtis esmaspäeval Facebookis, et tema koguduses ei ole selle aasta esimese kuu jooksul ükski lapsevanem käinud oma last ristimas. Kas tegemist on trendiga? Tammsalu kinnitas Õhtulehele, et tema postitus ei olnud mõeldud appikarje vaid meeldetuletusena. 

„Ma ei saa aru, kuidas on võimalik, et ristiinimene ei ole usaldanud oma last Jumala kätesse. Midagi on inimestega lahti,“ kirjutas Tammsalu ja küsis, kuidas saavad inimesed jätta nii tähtsa asja tegemata. „Aidaku meid tõesti Kolmainus Jumal, et meie lapsed saaksid ristitud enne, kui meie siit ära läheme ja me oma lapsi enam kuidagi kaitsta ei saa. Andku meile Jumal tarkust, et me neid asju hooletusse ei jäta – see on nii lõpmata oluline,“ palus Tammsalu.

Samal teemal

Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) andmetel ristiti 2002. aasta jooksul kokku 3553 last. Kuigi EELK konsistooriumist öeldi Õhtulehele, et Tammsalu kirjeldatud olukord on pigem anomaalia, on viimastel aastatel näha selget ristimiste arvu kahanemist: 2018. aastal ristiti EELK kogudustes kokku 1467 last, mis on üle kahe korra väiksem arv kui 16 aastat varem.

Jaan Tammsalu kommenteeris Õhtulehele, et tema postituse mõte oli teha väike meeldetuletus. „Eesmärk ei olnud üldse hirmutada ja see ei olnud appikarje, nagu hakkaks kirik kokku kuivama. Lihtsalt vahel on vaja inimestele elementaarseid asju meelde tuletada, täpselt nagu on vaja vahel meelde tuletada, et enne söömist peaks käsi pesema,“ ütles ta.

Kuid ristimised on siiski langustrendis. Miks? Tammsalu sõnul on selle taga Eesti ajalugu. „Me elasime vahepeal 50 aastat teiste printsiipidega, nii et kirikust hirmutati inimesi eemale. Igal nädalal oli meedias lugu sellest, kuidas kirik on halb. Ma ei ütle, et see oli halb aeg, aga see on viinud sinna, et ei ole seda vanaema, kes manitseks lapsi ristima. Meil ei ole seda traditsiooni,“ viitas kirikuõpetaja nõukogude ajale ja märkis, et pärast Eesti iseseisvumisel toimunud plahvatuslikku ristimiste tõusu on loomulik langus täiesti tavaline.

Samuti tõi Tammsalu välja usukuulutajad, kelle arusaamade järgi otsustab laps vanemaks saades ise, kas ta tahab ristitud saada. „Nende uskumused levivad meile edasi, et las laps hiljem ise otsustab, kas ta tahab ristitud saada. Samas ei anna me lapsele valikut, kas ta tahab lasteaeda või kooli minna,“ võrdles Tammsalu ja tuletas veelkord meelde, et vanemad võiksid oma lapse siiski jumala kätesse usaldada.

Eesti Apostlik-Õigeusu Kirik märkis, et nemad ei ole ristimise kohta andmeid kogunud. Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kirikut ei õnnestunud Õhtulehel kätte saada.

Samal teemal

16.11.2018
Repliik | Laste ristimine piirab nende usuvabadust
14.07.2014
Birgit Õigemeel: lasin poja ristida samas kirikus, kus mindki lapsena ristiti