Repliik

EKRE | Juhend õige ajakirjanduse tegemiseks (158)

Malle Pärn, EKRE, 9. aprill 2019 13:27
Foto: Tiina Kõrtsini
Meil on tekkinud uus telesaate vorm, pealtnäha justkui intervjuu, kaks inimest istuvad stuudios, üks küsib ja teine vastab, – aga sisuliselt meenutab see rohkem süüdimõistetud kurjategija ülekuulamist, milles teatud erinevat maailmavaatelist või poliitilist suunda vihkav ülekuulaja püüab häbimärgistada küsitletavat.

Ülekuulaja keeldub nägemast saatekülalises mingeidki häid omadusi, kõik küsimused on süüdistavad ja nõudlikud, ta ootab neile primitiivseid tüüpvastuseid, loomulikult enda süüditunnistamist, ja läheb närvi, kui ta ei saa soovitud vastuseid. Kui tema süüdistust hakatakse ümber lükkama.

Sellised on olnud need "Esimese stuudio" saated, kus külaliseks on konservatiiv. Isegi peaminister võeti samamoodi ette, sest ta julges saatetegijatele ebameeldiva erakonna koalitsioonikõnelustele kutsuda. Ka "Reporter" kõnnib kuulekalt sedasama teed, konservatiiv kutsutakse saatesse ikka ainult selleks, et teda süüdistada ja mõnitada.

Ent kummalisel kombel on nendes saadetes alati külaline peale jäänud ja ülekuulaja on ennast halvas valguses näidanud. Vaataja kuulab ju mõlemat, nii küsimust kui vastust, ja sellise ülekuulamise puhul enamik vaatajaid tabab ära nii küsitleja pimeda vihkamise kui ka vastaja arukuse, ja kaldub vastaja poole.

On ju hea, kui õelale südamele antakse piiramatu voli mingile grupile kanakarja kambakat teha. Kui aga keegi nendest paariatest enesekaitseks natuke häält kõrgendab, siis tuleb kambakategijatele appi üdini õilsate hukkamõistjate kisakoor.

Teleintervjuu eesmärgiks peaks olema teada saada ja vaatajatele teada anda tõde saatesse kutsutud inimese kohta, mitte levitada valesid ja laimu, mille tema vaenlased on välja mõtelnud. Kultuurses ajakirjanduses jääb intervjueerija objektiivseks ja viisakaks. Ja laseb külalisel rahulikult küsimusele vastata, kuulab vastuse ära.

Ja veel: ajakirjandus peaks olema kursis tegelikkusega. Teiste väljaannetega, ja tänapäeval ka alternatiiv- ja sotsiaalmeediaga.

Meil juhtub nii, et ühes saates seletab süüdistatav selgelt ära, et süüdistused on alusetud, siis kutsutakse saatesse mõni teine konservatiiv ja ülekuulaja alustab sealtsamast, nendesamade süüdistuste uuesti ettelugemisega. Kas intervjueerijad ei saa eesti keelest aru või on neil mäluhäired?

Vahetevahel võiksid need liberaalsed ajakirjanikud ka  konservatiivide portaalidele ja kirjutistele pilgu peale heita, saaksid sealt midagi olulist teada, nad käituvad nagu pimedad, kes on võõras keskkonnas äraeksinud, aga nägijate juhenditest keelduvad kategooriliselt.

Ajakirjanik peab põhjalikult tundma teemat, mida käsitleb, ja inimest, keda küsitlema hakkab.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee