Poliitika

VIDEO | Hans H. Luik: arvan, et Reformierakond saab peagi oma võimaluse (208)

Toimetas Hindrek Pärg, 8. aprill 2019 20:50
Hans H. LuikFoto: Martin Ahven
Esmaspäevases „Ringvaate” saates külas olnud Ekspress Grupi omanik Hans H. Luik* sõnas, et oleme jõudmas haukumise ühiskonda. Tema arvates ei pea praegune valitsus kaua vastu ning Reformierakond saab varsti oma võimaluse. Lisaks analüüsis Luik sõlmitud koalitsioonilepingut.

Ärimees ütles, et Jüri Ratas võib juba ennast järgmiseks peaministriks pidada, hoolimata sellest, et pole saanud ametlikku pakkumist. See on seaduslik ning lisaks on Keskerakonna esimees ettenägelik. Grete Lõbu küsimuse peale, kas see on ilus, vastas Luik, et ilu kategooria on muutumas ja oleme tehnoloogiliselt võimendatud.

Samal teemal

„Oleme arvamusvahetuse ühiskonnast sattumas haukumise ühiskonda. Inimesed, kellest on kohe näha, et nad veedavad pool päeva sotsiaalmeedias, muutuvad ka igapäevaelus natukene refleksiivseks, kes peavad kohe teise paika panema, kas 140 või 280 tähemärgiga. See kandub kahjuks üle meie suhtlemisse. Mina hoiaksin seda vagusi, aga see on võimatu – tehnoloogia ja selle tekitatud harjumused on nii kõvad,” rääkis Luik.

Saatejuht tõi lähiajaloost näiteid, kuidas näiteks Jürgen Ligi pidi enda kommentaaride tõttu tagasi astuma, küsides külaliselt, miks EKRE juhtivaid poliitikuid ei panda sõnavõttude eest vastutama. Luik tõi näiteks USA interneti ärimehe Jaron Lanieri, kes kohtus Donald Trumpiga siis, kui ta oli pelgalt New Yorgi ärimees. Lanieri kirjutatud raamatust ilmnes, et Twitter on teinud inimesest ründekoera, kes on automaatne reageerija, solvuja ja alandaja, rääkis Luik.

„See juhtus Trumpiga, kui ta läks sotsiaalmeedia padukasutajaks. Varem ta ei olnud selline. Seda teeb tehnoloogia. Väga täpselt on vaja vaadata, mida tehnoloogia ühiskonnaga teeb, kui ta paneb inimesed üksteise vastu. Inimesed hakkavad otsima seina, kust tagasi põrgatada. On näha, et koalitsiooni moodustavad erakonnad otsivad seda seina ka ajakirjandusest. Meie (ajakirjanduse – toim) küsimus on see, kas provotseeruda või mitte. See on olemuslik küsimus, millest saame veel rääkida. Ajakirjandusteooria doktor Martin Helme on ka ajakirjandust paika panemas,” muljetas Luik.

Pärast noorema Helme nädalavahetusel öeldud kommentaari väljatoomist ütles Luik, et EKRE poliitikule vastu ütlemine on väga libe tee. „See läheb vastastikuseks haukumiseks. Kardetavalt kaotame raamatuid lugeda suutva inimese poliitilise arutelu mingisuguseks klähvimiseks. Sellel ei saa lasta juhtuda.”

II pensionisamba olulisus koalitsioonilepingus

Ärimehe sõnul on koalitsioonilepingus üks suur asi. „Kui II pensionisambaga läheb midagi valesti, vot see on riigi rahanduse julgeoleku probleem. Seda peaks juba Eesti Pank vaatama. Kohe peaksid tekkima analüüsid kergesti seeditavas vormis, et saaks aru, kas proovitakse sotsiaalmaksu teise kanali kaudu taas erastada.

Ma pean tõesti ütlema, et minu seisukoht on pigem rahvast usaldav, et inimesed ei tassi seda reservi laiali, aga mul ei ole selles osas ka kogemust. Teha sellest hasart, et kuhu see raha läheb, on natukene palju,” kommenteeris Luik.

Ta tõi näiteks Inglismaa, kus paar aastat tagasi lasti üks pensionifond vabaks. Raha sai hakata välja võtma alates 55. eluaastast. „Siis olid ka jutud, et pensionärid ostavad kohe Hispaania villad ja Lamborghinid, aga seda ei juhtunud. Võib-olla saab rahvast usaldada, võib-olla on Helir-Valdor Seederil õigus.” Luik lisas, et pensionifonde tuleb igatahes Eestis korrale kutsuda ja karistada, ning midagi peab muutuma.

Uue koalitsioonileppe kohta ütles Luik, et numbreid on vähe ning tal on kahju, et EKRE valimisprogrammist kadus elektrihinna alandamine, mille praegune kõrge tase teeb meie töösturitel raskeks Põhjamaadega konkureerimise. Lisaks huvitab teda, millisena näeb EKRE riigireformi. Samas meeldib ärimehele täiturite süsteem.

„Meil tuleb selline riik, et esimesed 100 päeva lähevad rahulikud, aga siis hakkavad koalitsiooni moodustanud parteid itaaliapärase istumisstreigiga üksteist põhja laskma. Siis kahjuks arvan, et näeme sellist tehnoloogiast võimendatud ägedat klähvimisretoorikat, mida ma ei tahaks enam üldse kuulda. Arvan, et Reformierakond saab peagi oma võimaluse,” kommenteeris Luik enda nägemust uuest valitsusest.

*Ekspress Grupp on Õhtulehe üks omanikest, kontrollides ettevõttest 50%. 

Vaata täispikka intervjuud videost! 

Samal teemal

08.03.2019
Peeter Olesk | Armas Jüri Ratas! Milleks Sulle peaministrikoht?
08.03.2019
Juhtkiri | Kogenematu valitsus on riskantne valik
08.03.2019
ÕL VIDEO JA FOTOD | EKRE, Isamaa ja Keskerakond allkirjastasid koalitsioonilepingu
08.03.2019
Koalitsiooni lõhkemine oli lähedal, aga malbe Ratas hoidis perutava EKRE ohjes