Juhtkiri

Juhtkiri | Kogenematu valitsus on riskantne valik (47)

Ohtuleht.ee, 8. aprill 2019 18:00
Kui äsja allkirjad saanud koalitsioonilepe on üleüldisel hinnangul rohkem EKRE ja Isamaa kui Keskerakonna nägu, siis kelle nägu on uue valitsuse koosseis? Vaadates selle koosseisu, kus viieteistkümne ministri sekka on mahtunud senise viie asemel vaid kaks naist ning endiselt mitte ühtegi venelast, võib igaüks ise hinnangu anda, kas tegu on edasi- või tagasiminekuga.

Valitsuse patriarhaalne koosseis võib tekitada küll küsimuse nende arusaamadest naise rolli kohta, kuid eks tulemusi tule hinnata ikka nende töö järgi. Kogemuste järgi hinnates on valitsus kindlasti noor ja roheline (seda siiski mitte maailmavaate mõttes), sest viieteistkümnest ministrist üksnes kuuel on varasem valitsuskogemus ning neistki vaid kolm hakkavad juhtima neile juba tuttavat ministeeriumit.

Valge lehena alustamine kannab kindlasti värskusenooti, kuid vähene kogemus võib samavõrra olla ohuks valitsuse edukale toimimisele ning annaks suurema võimu ministeeriumide ametnikele. Iseasi, kui ka nende seas alustab uus võimuliit kaadri suurpuhastust. Kogenematute ministrite suur hulk on samas kasulik peaminister Jüri Ratasele, sest tundmatute taustal on hea särada ning vajadusel langetada ka otsuseid nende eest. Nii oleks tagatud, et valitsus on just Ratase nägu.   

Et asi päris käest ei läheks, siis paar vanemat olijat ohjavad sensitiivset välis- ja kaitsepoliitikat, kuigi vaoshoitud Jüri Luige kõrval lahmima harjunud Urmas Reinsalu võib verbaalse pidamatusega rahvusvahelisel areenil veel furoori tekitama hakata - tema kanakarja- ja muud pärlid justiitsministrina jäid seni siseriiklikuks tarbimiseks. Praegu jääb vaid mõistatada, kas okupatsioonikahjude nõudmise lemmikteema võtab Reinsalu üles enne presidendi Moskva-visiiti või pärast seda ning kas lisaks Venemaale hakkab Eesti hüvitamismiljardeid nõudma ka Saksamaalt nagu Eestiga ühte jalga astuv Poola seda üha häälekamalt teeb. USAlt EKRE poolt kasseerimist ootav miljard dollarit on selle kõrval köömes, kuid abiks seegi.  

Muide, kütuseaktsiisi alandamist on hindade kerkimise korral lubanud kõik kolm uue võimuliidu osalist. Praegu rekordeid kompava hakkava kõrge kütusehinna puhul on neil kohe algul võimalus näidata, kuidas teod käivad lubadustega ühte sammu.  

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee