Maailm

OPERATSIOON RAEVUVULKAAN: Liibüas käivad lahingud pealinna pärast (21)

Aadu Hiietamm, 9. aprill 2019 09:30
TRIPOLISSE: Välimarssal Khalifa Haftari väeüksused liikumas Liibüa pealinna Tripoli poole. Foto: AFP/Scanpix
Liibüas alustasid riigi idaosa kontrolliva välimarssal Khalifa Haftari väed eelmisel nädalal pealetungi Tripolile. ÜRO toetatav ühtsusvalitsus alustas seejärel operatsiooni „Raevuvulkaan“, mille eesmärk on kaitsta pealinna ja puhastada Liibüa linnad Haftari vägedest, keda kõigi märkide järgi toetab Venemaa.   

Viimaste päevade lahingutes on Liibüas ametlikel andmetel surma saanud kümneid inimesi, tõenäoliselt on ohvreid oluliselt rohkem. Pingete kiire kasv lõhenenud riigis sundis sealset olukorda arutama ÜRO Julgeolekunõukogu. Kui reedel nõudis ÜRO Julgeolekunõukogu Liibüa vaenupooltelt ühel häälel sõjategevuse lõpetamist, siis pühapäeval blokeeris Venemaa avalduse, mis oleks kutsunud Liibüa sõjapealiku Khalifa Haftari üksuseid peatama pealetungi Tripolile. Venemaa nõudis, et avalduses kutsutaks kõiki Liibüa jõude lahinguid peatama, kuid sellele muudatusele oli vastu USA.

Samal teemal

Riik on kaoses alates 2011. aastast

Naftarikkas Liibüas valitseb kaos juba alates 2011. aastast, kui  lääneriikide toetusel kukutati Muammar al-Gaddafi režiim. Uue stabiilse valitsuse moodustamine on jäänud tänaseni vaid unistuseks. ÜRO ja lääneriikide toetatav ühtsusvalitsus eesotsas Fayez al-Sarrajiga ei ole kunagi kontrollinud tervet riiki ning peamiselt Liibüa idaosas tegutsev välimarssal Khalifa Haftar on oma valdusi pidevalt suurendanud. 

Fayez al-Sarraji süüdistas Khalifa Haftarit riigipöördekatses ja ütles, et alanud sõjas puuduvad võitjad. Alanud lahingutegevus seab kahtluse alla ÜRO vahendatud läbirääkimised uute valimiste korraldamiseks. Esialgu pidid valimised toimuma juba enne läinud aasta lõppu, kuid rivaalitsevate liidrite võimuvõitluse tõttu jäid valimised ära ning need loodeti korraldada tänavuse aasta jooksul. 

Briti luure: Venemaa sekkub jõuliselt

Khalifa Haftari positsioonide tugevdamise taga on kõigi märkide järgi Venemaa. Suurbritannia eriteenistused teatasid mullu oktoobris peaminister Theresa Mayle, et Venemaa president Vladimir Putin kavatseb Liibüa muuta oma uueks Süüriaks. Luurejuhtide arvates soovib Moskva oma kontrolli alla saada ebaseaduslike migrantide suurima rändekoridori Euroopasse ning avaldada nõnda läänele survet. 

Ajaleht The Sun kirjutas mullu sügisel viitega kõrgele valitsusallikale, et Venemaa sõjaväeluure (GRU) kümned ohvitserid viibivad Liibüa idaosas ning annavad abi sealsele väejuhile marssal Khalifa Belqasim Haftarile. Väidetavalt tegutsesid juba siis Tobrukis ja Benghazis ka Venemaa sõjaväebaasid ning seal viibisid erasõjafirma Wagneri grupp võitlejad. The Sun meenutas, et 2015. aasta sügisel viis Putin Vene väed Süüriasse ning nüüd kavandab ta analoogilist operatsiooni Liibüas.

Tõsi, Vene regulaarvägesid veel Liibüas tõenäoliselt ei ole, kuid Inglise päevaleht The Telegraph kirjutas kuu aega tagasi, et Benghazis viibib 300 erasõjafirma Wagneri grupp võitlejat, kes osutavad sõjalist abi Khalifa Haftari vägedele. Khalifa Haftar on viimastel aastatel korduvalt käinud ka Moskvas ning kohtunud Venemaa välisministeeriumi ja kaitseministeeriumi juhtidega. Mõnedel andmetel sai ta Venemaalt oma vägedele umbes kahe miljardi dollari väärtuses relvi. Teda toetab ka Egiptus.  

KÕRGE KÜLALINE: Läinud reedel käis välimarssal Khalifa Haftaril (75) Benghazi lähistel asuvas sõjaväebaasis külas ÜRO peasekretär António Guterres (69, paremal). Foto: AFP/Scanpix

Khalifa Haftar teatas ÜRO peasekretärile António Guterresele, et tema alustatud pealetungi eesmärk on vabastada Tripoli terroristidest. Lääneriigid hakkasid seejärel oma kodanikke Liibüast evakueerima. Ka ÜRO valmistub vähendama oma kontingenti Liibüas. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee