Poliitika

Lisatud riigikogu komisjonide jaotus erakonniti. 

ÕL VIDEO JA FOTOD | EKRE, Isamaa ja Keskerakond allkirjastasid koalitsioonilepingu (151)

Ohtuleht.ee, 8. aprill 2019 17:02
Koalitsioonileppe allkirjastamine Tags: KoalitsioonilepingFoto: Robin Roots
Riigikogu Valges saalis allkirjastasid esmaspäeval Eesti Keskerakonna, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna ja Erakond Isamaa esimehed võimuleppe dokumendi, mis laupäeval erakondade volikogude poolt heaks kiideti.

„Need kolm nädalat on näidanud, et nendel erakondadel [KEI liidu läbirääkijatel] on soov, tahe ja kompromissivalmidus, et Eesti elu edasi viia,“ sõnas Jüri Ratas.

Mart Helme puistas kiidusõnu Jüri Ratase suunas, kes on tema sõnul olnud läbirääkimistel paindlik, kuid samas järjekindel. „Need läbirääkimised olid mitmel korral katkemise veerel,“ sõnas Helme. 

"Meie oleme selle koalitsioonilepinguga rahul. See ei ole paigalseisuleping, see ei ole stagnatsioonileping," lisas Mart Helme. 

Helme sõnul on see leping – hoolimata oponentide kriitikast –, mitte paigalseisu- vaid reformileping. „See on ambitsioonikas leping, mis vaatab kaugemale kui järgmised neli aastat. Sõbrad, visake kõrvale oma eelarvamused ja lugege seda tähelepanelikult ja tasakaalukalt,“ sõnas ta.

Helir-Valdor Seeder iseloomustas kokkulepet sõnaga ''tasakaalukas'', kuna see ühendab tema sõnul väga erinevaid ühiskonnagruppe. Seeder lubas, et Isamaa annab omalt poolt panuse, et see koalitsioon järgmised neli aastat püsiks.

Foto: Robin Roots

Möödunud nädalal tegi president Kersti Kaljulaid Reformierakonna esimehele Kaja Kallasele ettepaneku valitsuse moodustamiseks. KEI juhid seda presidendile pahaks ei pane. „President ütles mulle, et ta teeb valimised võitnud erakonna juhile ettepaneku. Seda ta tegi. Ta täitis oma lubadust,“ sõnas Helme ja lisas, et Kaja Kallas oleks võinud olla parem juht. „Kui komandör ütleb, et ta ei usu oma võitu, siis ei ole siin midagi oodata. Kaja Kallas ütles, et ta ei usu, et temast saab peaminister. Meie ka ei usu,“ ütles Helme. Jüri Ratas rõhutas seda, kui oluline on poliitikas initsiatiivi võtmine. „Reformierakond võitis valimised, aga nägime, kuidas ei suudetud isegi läbirääkimisi alustada,“ rääkis ta. Helir-Valdor Seeder tuletas meelde, et Eestis on ikkagi parlamentaarne demokraatia ehk valitsuse saavad luua need, kes parlamendis enamuse toetuse võidavad. Valimiste võitja ja Riigikogu esimene eelistus ei pruugi Seederi sõnul alati kattuda.

Pressikonverentsi lõpus märkis Mart Helme, et mingil määral on KEI koalitsiooni eesmärk ka Reformierakond võimult eemal hoida. „Et nad ei saaks kellelegi nuga selga lüüa, et nad puhkaks jalga, tuleks sellest stagnatsioonist välja ja muutuksid reaalselt uuesti reformierakonnaks,“ sedastas Helme.

Lisaks koalitsioonilepingu allakirjutamisega jagasid erakonnad omavahel ka riigikogu komisjonide esimeeste kohad. Keskerakonna poliitikud hakkavad juhtima välis-, sotsiaal-, keskkonna-, õigus-, maaelu-, ja kultuurikomisjoni, samuti Euroopa Liidu asjade komisjoni ning koalitsioonis kokku lepitud eesti keele õppe ja arenguga tegelevat probleemkomisjoni, vahendab ERRi uudisteportaal

EKRE saab enda juhtida riigikogu põhiseaduskomisjoni, julgeolekuasutuste järelevalve erikomisjoni ning uue koalitsioonilepinguga otsustatud rahvastikukriisi lahendamisega tegeleva probleemkomisjoni.

Isamaa poliitikud hakkavad juhtima riigikogu rahandus-, majandus- ja riigikaitsekomisjoni.

Reformierakond, kui opositsiooni juhtpartei jääb parlamendis juhtima riigieelarve kontrolli erikomisjoni, kes kontrollib koostöös riigikontrolliga vabariigi valitsust, et riigieelarve oleks täidetud ning riigi vara ja eelarve vahendeid kasutataks säästlikult, otstarbekalt ja õiguspäraselt.

Samuti opositsiooni jäävad sotsiaaldemokraadid saavad nimetada riigikogu korruptsioonivastase erikomisjoni esimehe. 

Samal teemal

08.04.2019
Koalitsiooni lõhkemine oli lähedal, aga malbe Ratas hoidis perutava EKRE ohjes