Maailm

800 MILJARDIT EUROT: Poola õrritab Saksamaad üüratu kahjunõudega (46)

Aadu Hiietamm, 8. aprill 2019, 14:30
Janusz Szewczak (65).Foto: Facebook
Saksamaa võlgneb Poolale Teises maailmasõjas tekitatud kahju eest vähemalt 900 miljardit dollarit (800 miljardit eurot), teatas portaali wPolityce.pl vahendusel  valitsevasse parteisse Õigus ja Õiglus (PiS) kuuluv parlamendisaadik Janusz Szewczak.

Aastaga on kahjunõude võimalik suurus kasvanud enam kui 100 miljardit eurot. Nii ütles PiSi parlamendisaadik ja sõjakahjude hindamiseks moodustatud parlamendikomisjoni esimees Arkadiusz Mularczyk mullu märtsis intervjuus eratelekanalile Polsat News, et Saksamaa võlgneb Poolale Teises maailmasõjas tekitatud purustuste ja kaotuste eest 690 miljardit eurot. Komisjon loodab lõpparuande valmis saada tänavu sügisel.

Saksa konservatiivne päevaleht Die Welt leidis, et Saksamaale suuri kahjunõudeid esitavad välismaa poliitikud ei usu ka ise edusse, vaid teevad seda sisepoliitilistel kaalutlustel, et mõjutada valijaid. Tõepoolest, Poolas seisavad mais ees Euroopa Parlamendi valimised ja sügisel ka parlamendivalimised. 

Janusz Szewczaki arvates on häbiväärne, et Poolale Teises maailmasõjas sakslaste poolt tekitatud kahjude küsimust on viimase 30 aasta jooksul ignoreeritud.  „Seda imelikum on Poola valitsust õigusriigi teemal kritiseerivate Saksa poliitikute suhtumine,“ lisas ta. 

Poola kõrval hoiab sõjakahjude hüvitamise teemat üleval ka Kreeka valitsus. Kreeka rahandusministeerium arvestas juba neli aastat tagasi välja, et Saksamaa peab Kreekale Teises maailmasõjas tekitatud kahjude eest maksma 278,7 miljardit eurot. Saksamaa valitsus kordas seejärel oma varasemat seisukohta, et sõjakahjude hüvitamise teema võeti laualt Saksamaa taasühinemisega.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee