Maailm

„Ma olen Wales, William Wales!“ Printsi kolm nädalat Briti salateenistuses (2)

Tõnis Erilaid, 7. aprill 2019, 21:43
SAAB OLUKORRAST ÜLEVAATE: Prints tutvus Briti salateenistuste kõigi töömeetoditega.Foto: Reuters/Scanpix
Prints William pidi jätma kolmeks nädalaks oma perekonna ega tohtinud öelda sõnagi, kuhu ja milleks ta läheb. Alles nüüd selgus, et laupäeval lõpetas prints kolmenädalase stažeerimise Suurbritannia salateenistustes.

Alustanud sise- ja välisluurega tegelevates MI5s ja MI6s, pani ta teenistusele punkti, töötades Cheltenhamis elektroonilises luurekeskuses ning tutvudes pealtkuulamisseadmete ja meetoditega, kuidas internetiavarustest üles noppida potentsiaalsele ohule viitavaid sõnumeid. Õukonna teatel pidi ta mitu päeva luusima ka tänaval, jälgides võimalikke terroriste.

Oht Suurbritannia julgeolekule on praegu väiksem kui veel paar aastat tagasi, kuid siiski leidis prints, et need kolm nädalat olid talle väga õpetlikud ja andsid ülevaate, mida eriteenistused julgeoleku tagamiseks iga päev teevad. MI5 töötajad kinnitasid, et keskmiselt kord kuus tuleb neil paljastada ja vahistada inimesi, kes on riigi julgeolekule ohuks.

„Neis teenistustes töötavad inimesed teevad kirjeldamatult tähtsat tööd selleks, et võiksime tunda end turvaliselt. Paljud neist ei või oma tegevusest sõnagi poetada ka kõige lähedasematele inimestele,“ ütles prints kommentaariks. Cheltenhami terrorismivastase võitluse juht, kellest on teada vaid eesnimi David, kiitis printsi pühendumist ja ütles, et kõigile kaastöötajatele oli suur au tegutseda tema kõrval. „Meid paluti, et ütleksime talle lihtsalt Will, mitte Teie kuninglik kõrgus.“

2009. kuni 2013. aastani teenis prints William päästekopteri piloodina kuninglikes õhuvägedes ja hiljem lendas kaks aastat kiirabikopteriga. Nüüd jõudis kätte aeg osaleda oma vanaema salateenistuste töös.

Pole teada, kas ta sai nendeks kolmeks nädalaks ka litsentsi tappa, nagu tema kuulus eelkäija James Bond.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee