Urmas PaetFoto: Tiit Tamme
Toimetas Hindrek Pärg 7. aprill 2019 18:40
Urmas Paeti sõnul on Keskerakond ja Isamaa usaldanud suure osa Eesti ja Euroopa Liidu sisulisest koostööst ja läbirääkimistest EKRE-le, kelle poliitikud on ühenduse suhtes skeptilised. 

"Keskerakonna, EKRE ja Isamaa sündiva valitsuse osas hinnangute andmisel on jäänud tagaplaanile see, et kõige intensiivsemalt Euroopa Liidu teiste riikide ja Euroopa Komisjoniga suhtlema pidavaid ministeeriume hakkavad juhtima ELi suhtes skeptilisest EKREst pärit ministrid, kellest osadel napib poliitilist kogemust," kirjutab Reformierakonna aseesimees. 

"Nimelt saavad lähiajal hoo sisse läbirääkimised ELi uue eelarveraamistiku osas aastateks 2021-27 ning need mõjutavad otseselt ka Eestit. Suur roll on siin tulevasel rahandusministril, kes suhtub paraku kehvasti Eesti enda rahandusministeeriumi prognoosidesse, aga ka põllumajandus- ja keskkonnaministril.

Ka siseminister peab tegema tihedat koostööd oma ELi kolleegidega. Sama kehtib loomulikult ka väliskaubandusministri kohta, sest näiteks vabakaubanduslepingud on Euroopa Liidu ühispädevuses," sõnab Paet. 

Ta lisab, et valed otsused võivad Eestile finantsiliselt kalliks osutuda ja soovitab tulevasel rahandusministril Martin Helmel võtta tõsiselt enda ministeeriumi tööd tõsiselt võtta.

"Niisiis EKRE kätte on Keskerakond ja Isamaa usaldanud suure osa Eesti ja ülejäänud ELi sisulisest koostööst ning läbirääkimistest Eesti osa üle tulevases ELi eelarves. Seega vastutus on suur ning valed sammud võivad Eestile ka rahaliselt kalliks minna.

Igatahes ei tohi igapäevast koostööd ja suhtlemisvõimekust teiste ELi riikidega ning Euroopa Komisjoniga alahinnata. Alustuseks peaks tulevane rahandusminister hakkama aga tõsiselt võtma rahandusministeeriumi tööd ja kompetentsi."