Arvamus

Taavi Rõivas võimuliidu leppest: aruandesse on hea linnukesi teha, aga edasiminekut pole grammi eestki (255)

Toimetas Marvel Riik, 7. aprill 2019 08:00
Taavi Rõivas.Foto: Stanislav Moshkov
Endise peaministri Taavi Rõivase hinnangul pettuvad paljud EKRE, Isamaa ja Keskerakonna (EKRE-IKE) võimuliidu leppes. „Visiooni asemel on deklaratsioon asjadest, mida ei tehta, ning suurte lubaduste asemel kaalumised ja edendamised, kui sedagi,“ kirjutab Rõivas.

Iga valitsuse kokkupanekul ootab avalikkus visiooni Eesti tulevikust ning kandvaid ideid, mida soovitakse ellu viia. Vahetult valimiste järgselt ametisse asuvate valitsuste puhul on suur ootus ka sellel, et koalitsioonileppesse püütakse mahutada maksimaalne osa partnerite valimislubadustest.

Samal teemal

Seekord tuleb aga kevad teisiti, sest EKRE-IKE pakutud lepe ei sisalda ei ühte ega teist. Visiooni asemel on deklaratsioon asjadest, mida ei tehta, ning suurte lubaduste asemel kaalumised ja edendamised, kui sedagi. Pettuma peavad kõik need, kes lootsid leida vastuseid suurtele struktuursetele probleemidele nagu demograafiline olukord, tootlikkuse kasv, tööjõupuudus või suurde puudujääki lastud eelarve.

Vastuseta jääb ka küsimus, kuidas tõsta Eesti inimeste elujärge, koalitsioonilepetes ei ole nii hõredat majanduspeatükki seni nähtud. Majandusest veelgi vähem on juttu rahvusvahelistest teemadest, mis Eesti elu otseselt mõjutavad: Euroopa Liidu tulevik, globaalne vabakaubandus või julgeolekuolukord, kliimasoojenemisest rääkimata.

Lubadused valijatele unustati kiiresti

Keskerakond alustas juba mullu suvel suurejoonelist kampaaniat, millega lubati erakorralist pensionitõusu. Nüüd on sellest saanud tagasihoidlik „seame eesmärgiks“. EKRE lubadused langetada tulumaksu, käibemaksu ja õlleaktsiisi unustati aga sootuks, vaid viimast kaalutakse kui eelarves peaks võimalusi olema.

Eelarvevõimalusi aga teadupoolest ei ole, sest rahandusministeeriumi ametlik hinnang näitab lisaraha asemel tungivat vajadust lappida lähiaastatel Ratase lahkuva valitsuse tekitatud enam kui miljardi euro suurust auku. Isamaa olulised lubadused eestikeelse hariduse teemadel on samuti laualt maas.

Lõviosa leppest on äärmiselt üldsõnaline ning deklareerib asju, mis on kas juba juhtunud või kohe juhtumas. Avalikkuse jaoks ei ole küllap uudis, et piirivalvel on juba mitu aastat eriüksus ja Saaremaa silla ehitamise võimalusi on uuritud juba paarkümmend aastat. Hea võimalus leppe täitmise aruandesse linnukesi teha, aga edasiminekut ei grammi eestki.

Populistlikud miinid

Vaatamata kõigi osapoolte suuremate lubaduste kergekäelisest loobumisest on leppes siiski ka mõned selged miinid. Neist pikaajalisema mõjuga on küllap plaan muuta kogumispension „vabatahtlikuks“, ehk teisisõnu lubada inimeste aastate pikku kogutud pensioniraha välja võtta ja sirgeks lüüa. Tegemist on kõige ehedama lõhkumise ja lammutamisega, sest mis kord juba laiali jagatud, seda on peaaegu võimatu uuesti taastada.

Saan suurepäraselt aru, et lubadus pensioniraha koheselt ära tarbida võib olla osade valijate jaoks atraktiivne, aga ühiskonnana peab meil olema tarkust selliseid populistlikke rumalusi ära hoida. Eriti piinlik peaks leppe koostajatel olema meie laste põlvkonna ees, sest just neile langeb kohustus oma kogutud pensioni ära kulutanud inimesi aastakümnete pärast ülal pidada.

Teine populistlik miin on lubadus korraldada vähemuste õiguste küsimustes rahvahääletusi. Me ei tea veel, millised on esimesed rahvahääletusele pandavad teemad, aga EKRE programmi lugedes võib neid aimata.

Olen üle 20 aasta näinud lähedalt Eesti poliitikat ning koalitsioonide sündi ja lagunemist. Sedavõrd suures vastutuules ja vastumeeles sündivat koalitsiooni ei ole ma varem kohanud. Eesti on viimastel aastakümnetel arenenud väga kiiresti ning me väärime märksa enamat kui EKRE-IKE pakutud lepe. Me väärime positiivset visiooni ning sisulisi vastuseid Eesti ees seisvatele väljakutsetele. Me väärime lubadusi ja otsuseid, mis inspireerivad ning Eestit edasi viivad.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee