: Kristina KallasFoto: Tiina Kõrtsini
Kristjan Väli 6. aprill 2019 20:03
"Lugesin just 40-leheküljelist esseed sellest, kuidas Eesti järgmised 4 aastat paigal tammub," kirjutab Kristina Kallas sotsiaalmeedias. Ta pole ainus Eesti poliitik, kes suhtub kriitiliselt laupäeval avaldatud koalitsioonileppesse.

Mitmed poliitikud kirjutavad sotsiaalmeedias, mida nad arvavad koalitsioonileppest.

"Lugesin just 40-leheküljelist esseed sellest, kuidas Eesti järgmised 4 aastat paigal tammub. Kolme nädalase pingsa töö tulemusena saime näha pikka teksti, kus lisaks paarile edasiviivale asjale on valdavalt üle kinnitatud juba ammu tehtud plaanid või juba tehtud asjad," kirjutab Kristina Kallas.

Ta lisab: "Mitte ühtegi suurt põhimõttelist pikalt ette vaatavat reformi. Olematu ambitsiooni tase, mida juba mõnda aega on Eesti poliitilises süsteemis märgata. Meile pakutakse paremat minevikku tehes seda väga deklaratiivses stiilis."

Kristina Kallas kirjutab, et teda teeb nõutuks koalitsioonileppe peatükk, mis puudutab haridust ja eesti keelt. Täpsemalt ta kritiseerib seda, et dokumendis pole kirjas ühtegi punkti, mis puudutaks koolivõrgu korrastamist ja ühtsele Eesti koolile üleminekut.

"Selles leppes pole mitte ühtegi punkti, mis hoiaks meid maailma tipus ka 15 aasta pärast ja mis parandaks hariduse kvaliteeti Ida-Virumaal ja ääremaadel. Mis ambitsiooniga minnakse neli aastat Eesti haridust juhtima? Kuhu tahetakse välja jõuda? Millist tulevikku meile joonistatakse? Milline plaan on hariduse kvaliteedi tõstmiseks venekeelsetes koolides? Kas jätkuvalt õpivad meie lapsed eraldi? Kuidas siis ikkagi saavutatakse ühtlaselt hea eesti keele tase kõigil lõpetanutel?" pahandab Kallas.

Keit-Pentus Rosimannus: aga kus on kõik hädavajalikud reformid?

"Kiirpilk koalitsioonileppele näitab, et IKE-valitsusel puudub igasugune tahtmine tegeleda Eesti jaoks oluliste tulevikuprobleemidega," kirjutab Rosimannus Facebookis.

"Eesti elanikkond vananeb, tööealine elanikkond väheneb. Mudel, kus aina väiksem hulk tööealisi peab oma maksudest üleval aina kasvavaid sotsiaal- ja tervishoiukulusid, on tulevikus suure küsimärgi all ja vajab alternatiivide läbimõtlemist. Ma ei näe valitsuse kavades mingeid põhimõttelisi reforme, mis kindlustaksid sotsiaal- ja tervishoiuvaldkonna rahastamise ka 20 või 50 aasta pärast. Samuti ei näe ma mingeid märke soovist teha reforme, et liikuda vähese tööjõunõudlusega, targema majanduse poole," pahandab ta.

Madison: see on tõesti hea lepe

EKRE juhatuse liige Jaak Madison kirjutab, et lepe on kõigi osapoolte jaoks sobiv.

"Täna kiitis meil erakonna volikogu ühehäälselt heaks koalitsioonileppe! See on tõesti hea lepe, mis arvestab kõiki osapooli ning on saadud mõistlikud kompromissid ka küsimustes, kus erakondade ja nende liikmete arvamused erinevad diametraalselt," kirjutab Madison.