Maailm

FOTOD JA VIDEO | Iraani tabanud üleujutused viivad endaga kaasa maju ja inimesi 

Toimetas Greete Kõrvits, 5. aprill 2019 17:52
Üleujutused Golestani provintsisFoto: Reuters/Scanpix
Iraani üleujutustes on praeguse seisuga hukkunud vähemalt 60 inimest, vahendab BBC. Kümned inimesed on koduta, sest tulvaveed veavad endaga kaasa ka maju.

Sellise ulatusega üleujutused on Iraanis seninägematud. Üleujutused toimuvad 23 provintsis (kokku on riigis 31 provintsi).

Inimesed liiguvad paatidega Foto: Reuters/Scanpix

Mitte et Iraanis poleks üleujutusi kunagi varem polnud, need on tegelikult isegi päris tavalised, ent hetkel järgnevad need väga pikale põuaperioodile, seega tulid nad nii tavaelanikele kui võimuesindajatele halva üllatusena. Ametnikud ei anna ka rahvale piisavalt infot.

Mees sõidab oma proua ja lapsega üleujutatud maanteel Foto: Reuters/Scanpix

„Meile öeldi, et evakueeruge,“ kurdab üks kodanik. „Aga mitte keegi ei ütle, et kuhu siis!“ Samuti on põgenemine keeruline, sest vesi ujutab üle maanteid. Mõned inimesed istuvad kodumaja katusel juba mitmendat päeva, oodates päästmist. „Ei tule meid keegi päästma, jäämegi siia katusele istuma!“ kurjustab üks õnnetu mees.

Üleujutused Golestani provintsis Foto: Reuters/Scanpix

Iraani valitsus süüdistab päästeoperatsioonide ja evakueerimiste keerukuses lääneriike, väites, et Iraanile kehtestatud sanktsioonid teevad päästetööd keeruliseks.

Mis erakorsed üleujutused põhjustas? Üks põhjus nii neile kui eelnenud pikale põuaperioodile on muidugi globaalsed kliimamuutused, mis teatud piirkondades toovadki kaasa ekstreemsed või senisest tunduvalt ekstreemsemad ilmaolud. Põud ja ägedad vihmahood ei pruugi Iraanile iseenesest võõrad olla, küll aga muutuvad need aja jooksul intensiivsemaks.

Foto: Reuters/Scanpix

Teine põhjus on see, et Iraani valitsus on lihtsalt ehitanud liiga palju tammisid ning ehitanud jõgede kallastele liiga palju uusarendusi. Mõned kallastele ehitatud majad on täielikult vee alla kadunud. Hooletus ja ettenägematus on viinud katastroofini.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee