Poliitika

ÕL VIDEO JA FOTOD | Raimond Kaljulaid lahkub Keskerakonnast ja jätkab riigikogus parteituna (109)

Ohtuleht.ee, 5. aprill 2019 11:39
Raimond KaljulaidFoto: Tiina Kõrtsini
Keskerakonna siseopositsionäär Raimond Kaljulaid selgitab, millised on ta plaanid edaspidiseks. Poliitik otsustas Keskerakonnast välja astuda ja üksikkandidaadina europarlamenti kandideerida.

"Olen viimastel päevadel saanud palju küsimusi, mis puudutavad minu edasisi samme seoses Keskerakonna ja EKRE valitsuskoalitsiooniga," kommenteeris Kaljulaid. 

Samal teemal

Kaljulaid toonitas, et peab siiani koostööd EKREga väga suureks veaks, kuna nende võimule saamine kahjustab Eesti rahvusvahelist mainet, vähendab partnerite usaldust ja lisaks on EKRE liidrid täiesti tahtlikult Eesti ühiskonda lõhestanud.

„Usun, et poliitik peab sõnades ja tegudes olema konkreetne ja aus. Mulle on soovitatud olla Keskerakonnas edasi ja samal ajal olla EKRE suhtes opositsioonis. Saadik ei saa korraga olla opositsioonis ja koalitsioonis. Sellepärast olen otsustanud Keskerakonnast lahkuda,“ selgitas Kaljulaid ja lisas, et plaanib esialgu riigikogus jätkata parteitu saadikuna.

Lahkumine toimus reedel vaid mõned minutid enne ajakirjanikega kohtumist. Jüri Ratas on samuti Kaljulaidi lahkumisest teadlik. „Jüri Ratasele rääkisin sellest eile õhtul ja tema reaktsiooni saate temalt endalt. Eks meil on pikk ajalugu ja ega see lihtne vestlus ei olnud,“  rääkis Kaljulaid.

Sahinaid sellest, nagu plaaniks ta liituda mõne teise erakonnaga, ei soovitanud Kaljulaid kuulata. Poliitik lükkas ümber kõlaka, nagu ta plaaniks Reformierakonnaga ühineda.

Lisaks plaanib Kaljulaid üksikkandidaadina europarlamenti kandideerida. „Mul ei olnud vähimatki plaani seda teha, aga nüüd on olukord muutunud ja olen sellel teemal järele mõelnud. Lisaks on mul europarlamendi saadikuna suurem võimalus mõjutada, kui olla üks 101 saadikust riigikogus,“ ütles ta.

Poliitik hoiatas, et viimased päevad on olnud kui vaikus enne tormi. Ohtlikuks lähevad lood tema sõnul siis, kui EKRE hakkab ministeeriumites ja kõrgetel ametikohtadel oma poliitikat ajama. „Ees on keerulised ajad, need tuleb ületada,“ sõnas ta süngelt.

Õhtulehele on viidatud, et Kaljulaid kohtus enne riigikogu avaistungit Siim Kallasega. Kohtumise teemaks oli, kui paljud keskerakondlased oleksid valmis hääletama oravate tahtmist mööda. Keskerakonna jaoks tegeles Kaljulaid sisuliselt erakonna mahamüümisega. See ei olnud Kaljulaidi esimene kohtumine mõne kõrge reformierakondlasega.

Öeldakse, et Kaljulaid võttis oma sammudega poliitilise riski: eesmärk oli leida kaasamõtlejaid ja selle abil Jüri Ratas käpuli lükata. Kuid risk ei tasunud ennast ära, sest keegi ei tulnud temaga kaasa. Kaljulaid jäi oma mõtetega üksi. Suhteid juhtivate keskerakondlastega võis ta veel parandada, kuid usaldamatus tema suhtes jäänuks alatiseks.

Jaanus Karialid: „Tänase sammuga on ta petnud nii oma valijaid, endist koduerakonda kui ka iseennast.“

Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid sõnas, et Raimond Kaljulaidi lahkumine erakonnast ja fraktsioonist ei tulnud kellelegi üllatusena.

„Kuigi ta seda kaldub arvama, olid väga paljud tema hääled toetusavaldus erakonnale ja meie eesmärkidele, mitte temale ainuisikuliselt. Lahkumine päev pärast riigikogu koosseisu tööle asumist näitab kahjuks väga selgelt, et viimaste nädalate jutud põhimõttekindlusest ja eetilisusest on olnud vaid fassaad oma poliitiliste ambitsioonide elluviimiseks,“ leidis Karilaid.  

„Sisuliselt ütles Kaljulaid tänase otsusega, et teda ei huvita, kas ja mil moel saab Keskerakond jätkata peaministrierakonnana tasakaalustatud regionaalarengu, inimeste heaolu kasvu, põllumajanduse arengu või kvaliteetse tervishoiusüsteemi eest seismist. Keskerakonna häältega akna alla minek toob rõõmu vaid Reformierakonnale,“ ütles Keskerakonna aseesimees.

Samal teemal

21.02.2019
Jaanus Karilaid vastuses Raimond Kaljulaiule: Keskerakond sellisele väljapressimisele ei allu
21.02.2019
VIDEO | Raimond Kaljulaid alustas kampaaniat: kutsun Kõlvartit, Toomi ja teisi Keskerakonna poliitikuid EKRE vastu üles astuma
12.02.2019
SISETÜLID | Juhatusest lahkunud Raimond Kaljulaid: enne mingu Keskerakond laiali kui EKRE valitsusse