Eesti uudised

ELU LASTEAIAS: kas kasvataja tohibki mudilast julmalt sakutada? (37)

Juhan Mellik, 5. aprill 2019, 10:27
Foto on illustreeriv. Foto: Vida Press
Facebookis põhjustas tormi ühe Pärnus elava kasutaja video, mille ta filmis oma aknast. Sealt on näha, kuidas kasvataja jalutab rühma lasteaialastega – kuni ta ühel mudilaselt käest haarab ja nõnda tõmbab, et laps tänavale kukub.

Video juhtunust tekitas grupi „Märgatud Pärnus” liikmete seas elava keskustelu. Enamus kasutajaid olid nähtust šokeeritud, mõne meelest ei tasuks kiirustada hinnangutega enne, kui juhtunu täpsed asjaolud on selgunud.

„Täpsemat olukorda teadmata on keeruline kommenteerida, kuid videolt nähtav käitumine on igas olukorras lubamatu,” lausus Eesti Lasteaednike Liidu juhatuse esinaine Liili Pille. Säärane käitumine on lubamatu iga täiskasvanu poolt – eriti, kuna lapsed õpivad neilt konfliktiolukordade lahendamist. „Lasteaiaõpetaja on inimene, kes peab suutma ennast kontrollida mistahes olukorras.”

Pille ütleb, et säärased olukorrad murendavad tahes-tahtmata usaldust. Lapse haaramine, tõukamine või tõmbamine on õigustatud ainult sellises olukorras, kus tema elu on ohus.

Rühmas kõndinud lapsed kuuluvad Triinupesa lasteaia hoole alla. Selle juhataja Merike Angerjärv toimunut kommenteerida ei soovi. „Oleme kursis, uurime asja,” ütleb ta Õhtulehele. „Soovime rääkida ainult positiivsetest uudistest.” Samamoodi keeldus kommentaarist Triinupesa lasteaia töötaja, kes viibis sõimerühmas ega soovinud teemasse süveneda.

Lastekaitse Liidu juhataja Tõnu Poopuu ütleb, et seadus keelab selgelt lapse füüsilise väärkohtlemise. Erandiks on vaid olukorrad, kus lapse käitumine võib kahjustada otseselt tema enda või teiste füüsilist heaolu – sedagi vaid proportsionaalsel määral. Karistuse eesmärgil füüsilist jõudu kasutada ei tohi. „Video põhjal on väga keeruline kommenteerida, mis võis viia säärase käitumiseni või mida taheti ära hoida,” lausub Poopuu.

Täna hommikuks oli video vahejuhtumist Facebookist eemaldatud.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee