Maailm

Belgia valitsus vabandas segarassiliste laste röövimise eest (10)

Toimetas Greete Kõrvits, 4. aprill 2019 21:47
EMOTSIONAALNE: naine ja mees kuulavad nukralt peaministri sõnavõttu. Kunagi võeti nad oma pere juurest ära ja viidi kaugele BelgiasseFoto: Reuters/Scanpix
Belgia peaminister Charles Michel vabandas tuhandete inimeste ees, kes koloniaalaegadel pere juurest ära võeti ja sunniviisiliselt Belgiasse toodi.

Kõne all on nn métis-lapsed ehk eri rassidest vanemate lapsed. Kongo, Burundi ja Rwanda aladel elanud belglastest maadevallutajad said sageli kohalike naistega lapsi. 1940ndatel ja 1950ndatel võttis Belgia valitsus need lapsed emade käest sunniviisiliselt ära ja toimetasid nad Belgiasse.

Arvatavasti röövis Belgia valitsus sel viisil kusagil 20 000 last, kirjutab BBC. Paljud neist ei saanud seejärel isegi Belgia kodanikeks ning pidid elama võõral maal ja kodakonsuseta.

Peaminister Michel selgitas, et belglased nägid segarassilistes lastes ohtu oma koloniaalvõimule (mille riik lõpuks nagunii kaotas). Ta avaldas kaastunnet aafriklannadest naistele, kelle lapsed neilt ära kisti ning lastele, kes pidid üles kasvama võõras ja nende suhtes vaenulikus paigas.

Micheli sõnavõttu tulid kuulama ka paljud toonased métis-lapsed, kes neil kümnenditel Belgiasse viidi. Eelmisel aastal algatas Belgia valitsus projekti, mille abil leida üles métis'ide päritolu ja esivanemad. Teadaolevalt olid paljude nende laste isad tuntud ja ühiskonnas lugupeetud mehed, ent toona peitis valitsus tõde röövitud laste päritolust.

Publiku rõdule tulid sõnavõttu kuulama inimesed, kes lapseeas pere juurest ära võeti Foto: Reuters/Scanpix