Poliitika

VÕIMUKÕNELUSED: ministriportfellid on jaotatud, kuid puuduvad nimed (46)

Marvel Riik, 4. aprill 2019 16:18
Võimuliidu kõnelused peaksid lõpliku punkti saama reedel.Foto: Robin Roots
Õhtulehele on viidatud, et võimalik Keskerakonna, EKRE ja Isamaa koalitsioon on omavahel ära jaganud ministeeriumid, kuid on ebaselge, kes hakkavad neid juhtima.

Jutt ei käi kõikidest ministritest. On üsna selge, et peaministrina jätkab Jüri Ratas. Mõnevõrra väiksema kindlusega võib öelda, et haridus- ja teadusministrina jätkab Mailis Reps ning justiitsministrina Urmas Reinsalu. Ülejäänu on kohvipaksult ennustamine.

Samal teemal

Õhtuleht on saanud kinnituse ERRi uudisteportaali andmetele, et ministeeriumid jagatakse nii, et Keskerakond saab endale majandus- ja taristu-, haridus- ja teadus-, sotsiaal- ning riigihalduse ministri portfellid. Isamaa jällegi välis- ja kaitse-, kultuuri-, justiits- ja keskkonnaministri kohad. See jätaks EKRE-le rahandus-, sise- ja maaelu- ning ettevõtluse- ja infotehnoloogiaministri asemele loodava välismajandusministri portfellid.

Õhtulehele on viidatud, et avalikkusele pole võimalike ministrite nimed tilkunud, kuna polegi veel midagi tilgutada. Kokkuleppeid ministrite osas ei ole. Protsess on praegu faasis, kus erakonnad peavad esitama partneritele heaks kiitmiseks ministrikandidaate, kes on kohale adekvaatsed. Seetõttu ei ole midagi kindlalt lukku pandud.

Maaeluministeeriumis on näiteks pikemat aega räägitud sedaviisi, et küsimuste korral tuleks pöörduda Rene Koka poole, kes on EKRE esindaja. Samas neljapäevane uudis, et Rene Kokk valiti EKRE fraktsiooni aseesimeheks, põrmustab oluliselt ministrijutud. Fraktsiooni juhtkonna hääletusi ei võeta kergelt.

Selle loogika järgi ei näe me järgmises valitsuses ka Martin Helmet ja Kadri Simsonit, kes valiti oma fraktsioonide esimeesteks. Sama kehtib ka Helir-Valdor Seedri kohta, kes valiti riigikogu juhatuse aseesimeheks.

Simsoni puhul räägitakse kahest versioonist. Võimalik, et see on esimene märk sellest, kellest saab järgmine eurovolinik. Samas on Õhtulehele viidatud, et otsus on seotud perekondlike põhjustega.

„Kõik positsioonid saavad kokku lepitud siis, kui on kokku lepitud koalitsioonileping ehk laupäeval,“ kommenteeris Simson spekulatsiooni, et temast võiks saada järgmine volinik. Teisalt andis ta sellele tõlgendusele hoogu juurde. „Olen täiesti veendunud, et ma ei ole oma elu lõpuni riigikogus. Mul on ees ka teisi väljakutseid.“

Varem on arvatud, et volinikuks saab teine juhtiv keskerakondlane Mailis Reps.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee