Eesti suurim munatootja pidi salmonellabakteri tõttu hukkama 54 000 kana (35)
„See võib igal linnukasvatajal juhtuda. Salmonellat on maailmas üle 2600 tüve, millest õnneks ainult viis on inimesele ohtlikud. Aga see ei loe: kui salmonella kahtluski on, tuleb teha kõik selleks, et see ei leviks,“ selgitas firma juht Vladimir Sapožnin. „Meil õnnestus rutiinse kontrolliga väljaheiteanalüüsist tuvastada, et on oht. Isoleerisime kanala, eraldasime need munad ja need õnneks jaekaubandusse üldse ei sattunud.“ Kokku on firmal kuus kanalat, milles pidevalt kasutuses neli-viis.
Samal teemal
Sapožnini sõnul olid kõik konkreetsest kanalast võetud munad bakterist puhtad, kuid see ei tähenda lõppkokkuvõttes midagi: hävitada tuli nii need, kui ka seal elanud 54 000 kana. „Saime väga algstaadiumis jälile, sest kanad ei olnud isegi teisiti käituma hakanud. Tavaliselt kanade suremus suureneb, mida meil ei juhtunud. Tegelikult võtab see mitu nädalat aega, kui kanal on salmonella, et see muna koorele jõuaks.“
Mida tähendab suure osa kanade ja munade hävitamine firmale finantsiliselt, Sapožnin esimese hooga öelda ei osanud. Mingi summa katab kindlasti kindlustus. „Me oleme tegelenud bioohutuse protsessidega, et ülejäänud tootmine oleks puhas ja tarbijatel oleks julge meie mune osta. Rahalisi asju saame alles maikuus kokku lüüa, sest juurde tulevad kanala puhastamine ja desinfitseerimine, mis kõik maksavad. Muidugi on sel rahaline väljund ja mitte väike.“
35 KOMMENTAARI