Poliitika

GALERII | Kaos riigikogus: tehnika ütles üles, EKRE presidendile ei plaksutanud ja üks liige puudus (134)

Johanna-Kadri Kuusk, Marvel Riik, 4. aprill 2019 12:01
Riigikogu uue koosseisu kogunemineFoto: Martin Ahven
Neljapäeval kell 11 peab Riigikogu XIV koosseis esimese istungi ja valib juhatuse. Hommikul võtsid Toompeal poliitikuid vastu protestijad, kohaoleku kontrollis ütles tehnika üles ja EKRE fraktsioon presidendi kõne peale ei plaksutanud.


 

President Kersti Kaljulaid pidas uue koosseisuga riigikogu ees esimesel kõne, kus ütles, et riiki tuleb ehitada, mitte lammutada, tuletas parlamendisaadikutele meelde võrdsuse ja aususe olulisust ning küsis, miks tunneb suur osa inimesi pärast valimisi, et ühiskonnas on midagi katki läinud. Avakõne lõpus EKRE fraktsiooni liikmed koos teistega ei aplodeerinud. Loe kõnet täismahus SIIT!

Riigikogu esimene istung oleks kui neetud. Kohaloleku kontrolli käigus kippus tehnika alt vedama. Esimene kontroll näitas 96 saadiku kohaolekut, teise katsega oli tulemus 100, puudu oli Mihhail Lotman.

Riigikogu uue koosseisu kogunemine Foto: Martin Ahven

„Elektroonilisel teel kohalolekukontroll on ebaõnnestunud, aga ma hindan silma järgi, et kohal on 101 liiget,“ sõnas istungit juhtiv vabariigi valimiskomisjoni esimees Meelis Eerik ja liikus istungiga edasi.

Kohaloleku kontroll Foto: Kuvatõmmis

Mis siis istungil toimub? Riigikogu liikmed allkirjastavad ametivande, mille teksti loeb ette parlamendi vanim liige Enn Eesmaa.

Pärast ametivande andmist toimus riigikogu esimehe hääletus. Seejärel valitakse kaks aseesimeest.

Vastavalt põhiseadusele teatab peaminister Jüri Ratas pärast riigikogu juhatuse valimist valitsuse tagasiastumisest.

Keskerakonna-EKRE-Isamaa (KEI) liit avalikustab oma koalitsiooniliidu ministrikandidaadid laupäeval

Esimesel istungil on saadikute istekohad määratud tähestiku järgi.

 

Erakondade fraktsioonid valisid enne istungit esimehi.

EKRE fraktsioon valis esimeheks Martin Helme, kes oli ka eelmise riigikogu koosseisus EKRE fraktsiooni juht. 19liikmeline fraktsioon valis aseesimeesteks Rene Koka ja Siim Pohlaku. 

Keskerakonna fraktsioon valis uueks juhiks senise majandus- ja taristuminsitri Kadri Simsoni. Keskfraktsiooni aseesimehed on Kersti Sarapuu ja Siret-Kotka Repinski. Sarapuu oli eelmise riigikogu koosseisus Keskfraktsiooni esimees.

Reformierakond kinnitas fraktsiooni esimeheks Kaja Kallase, aseesimehed on Arto Aas ja Keit Pentus Rosimannus.

"Meil on fraktsioonis suurepärane tasakaal riigikogu töös kogenud inimestest ning uutest tulijatest, kes on täis tahtmist ja töötahet. Meie 34 saadikut on jõud, millega kõik erakonnad peavad arvestama," ütles Kaja Kallas.

Sotsiaaldemokraatide fraktsiooni juhiks saab erakonna esimees Jevgeni Ossinovski ja aseesimehe rolli asub senine tervise- ja tööminister Riina Sikkut.

Samal teemal

04.04.2019
Riigikogu kuulutas Eesti tähtsuselt teiseks inimeseks Henn Põlluaasa
04.04.2019
FOTO | Ruuben Kaalep näitas ametivande andmisel kõnekat käesümbolit: „See on hea tuju märk!“
04.04.2019
President riigikogule: miks tunneb suur osa inimesi kuu pärast valimisi, et midagi on meie ühiskonnas katki tehtud?