Juhtkiri

Juhtkiri | Uus riigikogu paneb jõujooned paika (4)

ohtuleht.ee, 3. aprill 2019, 18:54
Riigikogu uue koosseisu kokkutulek on põnev mitmel põhjusel. Et parlamenti valitud pidid tänaseks otsustama, kas rahvalt saadud mandaat vastu võtta või mitte, nägime viimastel päevadel mitmeid vangerdusi nii omavalitsuste juhtimises kui ka europarlamendis. Suurimad muutused toimusid Tallinna linnavalitsuses, kust linnapea kohalt lahkus Taavi Aas ning seadusandlikku võimu asusid teostama ka mitmed linnaosavanemad.

Selline käik oli ettenähtav eelkõige seetõttu, et valimistel 17 150 häält kogunud senine Tallinna linnavolikogu esimees Mihhail Kõlvart on tulevasi kohalikke valimisi silmas pidades Keskerakonnale kindlaim valik Tallinna linnapea ametikohale. Küll aga ei tähenda see valimistel 3925 inimese poolehoiu võitnud Taavi Aasa pagendamist madalama palgaga riigikogu lihtliikme kohale – vaevalt räägiks ta enda ministriks saamise ambitsioonidest ilma et talle oleks praegu Isamaa ja EKREga võimuläbirääkimisi pidava Jüri Ratase poolt midagi kindlat lubatud.

Esimene indikaator, kuidas see ja mitmed teisedki kokkulepped pidama hakkavad, on riigikogu juhatuse valimised. Viimased peaksid kätte näitama, kui palju mõttekaaslasi on avalikult EKREga tehtava koalitsiooni vastu välja astunud keskerakondlasel Raimond Kaljulaidil. Või hääletab Keskerakonna vene tiib ekrelase Henn Põlluaasa riigikogu esimeheks saamise poolt ka võimalikust isiklikust vastuseisust hoolimata? Kuidas kavatseb käituda Põlluaasaga viimasel ajal sõnasõtta sattunud Martin Repinski?

Ja kas vastuhääletamise mõtteid võiksid mõlgutada ka EKRE poole kriitikanooli pildunud isamaalased Jüri Luik ja Viktoria Ladõnskaja-Kubits? Tähelepanuväärne on ka sotsist Sven Mikseri ülesseadmine vastaskandidaadina – kas presidendilt ilmselt valitsuse moodustamise ettepaneku saav Kaja Kallas loodab koos sotsidega suurema hulga keskerakondlaste toetusele?

Kuna hääletus on salajane, ei pruugi me kunagi teada, kas ilmselt kahevahel olevad saadikud eksisid hääletades parteijoone või oma siseveendumuse vastu. Kahtlemata ei pääse sellistest rasketest valikutest järgneva nelja aasta jooksul aga mitte ükski saadik. Jõudu selles!

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee