Nancy Pelosi soovitab Bidenil liituda „väljasirutatud käe klubiga“Foto: AP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 3. aprill 2019 19:06
USA demokraatliku partei üks suurimaid presidendilootusi ja pikaaegne poliitik Joe Biden seisab silmitsi süüdistustega ebasobivast käitumisest noorte daamidega, vahendab USA meedia. Parteikaaslane Nancy Pelosi soovitab Bidenil võõraid vähem kaisutada ja austada teiste isiklikku ruumi.

Joe Biden on Ühendriikide poliitikas vana ja kindel tegija. Ehkki presidendikampaanias osalemisest pole Biden veel ametlikult teada andnud, on ta demokraatide valijate seas populaarne. Vox, CNN, New York Times ja teisedki väljaanded loetlevad lugematuid küsitlusi, mille andmeil juhivad demokraatide järjest kasvavat kandidaatide nimekirja ülekaalukalt Biden ja Bernie Sanders.

Biden oli Barack Obama ajal asepresident ning mõneti võib tema populaarsus tunduda üllatav. Kui presidendiralliga on liitunud karismaatilised kõnemehed nagu Cory Booker ja Bernie Sanders, nooremad kandidaadid ja ka naisterahvad, võib esialgu tunduda, et Biden on kõigist võimalikest variantidest igavaim.

Siin ei maksa aga ka unustada, et mitte iga Ameerika demokraat pole noor, radikaalne ega kuulu mõnda vähemusgruppi. Sotsiaaldemokraat Bernie Sandersi uuenduslikud ideed võivad mõnedele mõjuda pelutavalt, nagu ka Pete Buttigeigi homoseksuaalsus, Cory Bookeri kirglikud sõnavõtud jne. Uncle Joe ehk Onu Joe on üldiselt sõbraliku ja heatahtliku, mitte liiga terava ning kindlasti mitte liiga uuendusmeelse imagoga.

Kuid siis.

Nevada osariigi demokraat Lucy Flores teatas 30. märtsil, et 2014. aastal, mil Flores kandideeris osariigi leitnantkuberneriks, käitus Biden temaga ebasobival viisil.

Ehkki Flores ei väida, et Biden teda suisa rünnanud oleks, olevat Biden naiselt luba küsimata tema õlgu katsunud ning naise kuklale musi teinud. Flores pidas Bideni käitumist väga ebasobivaks ning tundis, et see oli tema suhtes alandav. Enne musitamist olevat Biden veel näo naise juustesse toppinud ja tema lõhna sisse hinganud. Twitteris kirjutas naine, et Bideni ebasünnis käitumine on ammu teada avalik saladus.

1. aprillil järgnes teine süüdistus. Parteis assistendina töötanud Amy Lappos rääkis ABC Newsile, et 2009. aastal Connecticuti osariigis toimunud üritusel oli temalgi asepresidendiga ebameeldiv kogemus. Biden olevat käed naise näole pannud ja oma nina tema nina vastu hõõrunud. Ehkki Lappos rõhutab, et ei usu, et Bideni ninahõõrumises midagi seksuaalset oleks olnud, tundis ta end siiski äärmiselt ebamugavalt.

Lucy Flores Foto: AP/Scanpix

Biden ise ei lükka süüdistusi otseselt ümber, kuid eitab, et oleks eales meelega midagi ebasobivat teinud. Tema pöördumises seisab: „Kõigi nende aastate jooksul, mil töötasin kampaaniates ja ka avalikus elus, olen jaganud lugematul arvul käepigistusi, kallistusi, kiindumus-, toetus- ja lohutusavaldusi. Ja mitte kordagi – mitte iialgi – ei uskunud ma, et käitusin ebasobivalt. Kui väljendatakse seisukohti, et nii võis siiski juhtuda, kuulan ma need lugupidavalt ära. Kuid minu kavatsused ei olnud iialgi sellised.“

Demokraadist esindajatekoja spiiker Nancy Pelosi jääb oma arvamuses kahetisele seisukohale. Ühest küljest ei usu ta, et skandaal tõkestab Bideni (võimalikku) teed presidendikohale, teisalt peab ta Bideni pöördumist ebapiisavaks.

„On väga oluline, et asepresident ja teisedki saaksid aru: asi pole absoluutselt selles, mida sina kavatsesid, vaid selles, kuidas sellest aru saadi,“ sõnas Pelosi. „Öelda, et „oi kui kahju, et sa solvusid“, no see ei ole vabandus. „Mul on kahju, et ma sinu isiklikku ruumi tungisin,“ aga mitte „kahju, et sa solvusid“.“

Pelosi soovitab Bidenil liituda sama klubiga, millesse kuulub ka ta ise: „väljasirutatud käe klubiga“. Ehk et võõra inimesega suheldes jätta enda ja tema vahele umbes nii suur vahemaa, kui on väljasirutatud käe pikkus. „Lihtsalt teeskle, et mul on nohu ja sul ka,“ sõnas Pelosi.