Krimi

HIIGELHÜVITISTE JAHIL: kindlustuspetturite jõuk tegi Soomes avariisid Eestist toodud autorisudega (24)

Liina Hallik, 3. aprill 2019 11:37
Foto: Soome politsei
Soome kindlustusuurijad paljastasid, et kurjategijate jõuk pettis Eestist toodud autodega välja hiigelsuuri kindlustushüvitisi. Petturid üritasid kindlustusfirmadelt välja lüpsta kokku ligi 100 000 euro suuruses kindlustuskahjusid. Välja jõuti maksta 81 000 eurot.

Eestlastest ja soomlastest koosnev kelmijõuk sai pettuse teel kümnete tuhandete eurode suuruseid kindlustushüvitisi, tehes vanade Eestist pärit autodega avariisid. Süüdistus esitati kokku 15 eestlasele ja soomlasele, kirjutas Iltalehti. 

Sarnane muster tekitas kahtlusi 

Kindlustusuurijate kahtlused tärkasid 2014. aasta kevadel, kui äriühingute ühisest kahjutasu registrist avastati mitmeid sarnase mustriga juhtumeid.

Samal teemal

Ilmnes, et samad isikud olid teinud mitmeid kahjutasunõudeid erinevatesse kindlustusfirmadesse. Nõuded võeti uuesti uurimise alla ning õnnetuskohti ja avariides osalenud autode kahjustusi asuti täpsemalt uurima

Uurimise edenedes leiti kõvasti üle kümmekonna peamiselt Eestist toodud auto, mis olid kahjunõude kohaselt avarii teinud Lohja piirkonnas. Autod olid Soome toimetatud kasutatuina ning halvas seisukorras. Soomes oli autode väärtust tõstetud muu hulgas odomeetri näidu vähendamisega ning hoolduskannete võltsimisega.

Kahjunõuetes esines mitmeid sarnaseid jooni – kõigis osales kaks autot, milles viibisid õnnetuse hetkel ainult juhid. Inimestest keegi viga ei saanud, samuti ei käidud õnnetusjärgselt arstlikus kontrollis. Avariipaigale ei olnud kunagi kutsutud politseid, päästeametit ega kiirabi. Avariis osalenud sõidukid olid kohe sündmuspaigalt eemaldatud.

Autodele tekitatud kahjustuste põhjal võis siiski järeldada, et kokkupõrked olid olnud üsna rajud. Vähemalt üks autodest oli avarii tagajärjel alati muutunud remondikõlbmatuks ning see tuli kindlustusfirmal välja maksta. Nõuetes jäi silma ka see, et avarii põhjustaja oli oma süü alati vastuvaidlemata omaks võtnud, kuigi sageli oli tegu tuhandete eurode suuruste kahjudega. 

Petuskeemis osalejatele nõutakse karmi karistust

Uurijad leidsid avariiliste autode omanikke vaadeldes, et need olid sageli omavahel ammu tuttavad. Mitmed seotud isikud olid õnnetuse teinute sugulased või sõbrad. Samad inimesed ilmnesid tavaliselt ka autode tollidokumentides.

Kindlustusuurijad andsid asja edasi politseile. Länsi-Uudenmaa ringkonnaprokurör Jenni Korvenmaa nõuab karistust kõigile 15 asjaga seotud isikule. Ninamehele, 1951. aastal sündinud mehele, nõudis prokurör reaalset vanglakaristust.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee